Wiadomości

Szczepionka Moderny została zatwierdzona przez EMA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Europejska Agencja Leków wydała pozytywną opinię ws. dopuszczenia do obrotu w UE szczepionki przeciw Covid-19 wyprodukowanej przez firmę Moderna – podaje Agencja Reuters. Ostateczną decyzję ws. dopuszczenia szczepionki na unijny rynek podejmie Komisja Europejska, ale jej postanowienia są zazwyczaj zgodne z ocenami EMA.

Agencja wydaje opinię o szczepionce. Ostateczna decyzja o dopuszczeniu preparatu do obrotu należy do Komisji Europejskiej. Dotąd jedyną dopuszczoną do obrotu w UE szczepionką była Comirnaty, wyprodukowana przez Pfizera i BioNTech.

Obie szczepionki – zarówno firmy Moderna, jak i Pfizera oraz BioNTech – działają w taki sam sposób. Zawierają tzw. matrycowy kwas rybonukleinowy (mRNA) kodujący białko z otoczki osłonowej koronawirusa SARS-CoV-2. Sam mRNA znajduje się w osłonie lipidowej, wnika do komórki i uruchamia w rybosomach produkcję białka, które z kolei wywołuje reakcje odpornościową układu immunologicznego zaszczepionej osoby.

W poniedziałek Moderna zapowiedziała, że wyprodukuje w tym roku co najmniej 600 mln dawek swojej szczepionki, czyli o 100 mln więcej od dotychczasowych prognoz. Szczepionka jest już stosowana w USA.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!