Wiadomości

Szczątki trzech osób odnalazł IPN pod Hrubieszowem; mogą to być ofiary UPA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szczątki trzech osób odnaleźli badacze z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w miejscowości Liski pod Hrubieszowem (Lubelskie). Celem prac IPN było odnalezienie ciał Polaków, zamordowanych tam przez ukraińskich nacjonalistów w 1945 r.

„Szczątki przewieziono do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, gdzie zostaną poddane badaniom sądowo-medycznym, a następnie identyfikacji genetycznej” – poinformował w piątek IPN.

Prace w Liskach prowadzone były w dniach 5 czerwca oraz od 6 do 8 lipca. Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN poszukiwał miejsca pochówku ofiar zamordowanych w 1945 r. przez członków UPA z sotni „Wowky”.

Poszukiwania zakończyły się ujawnieniem i ekshumowaniem szczątków należących do trzech osób. Spoczywały one na niewielkiej głębokości w pojedynczych jamach grobowych, w bezpośrednim sąsiedztwie polnej drogi. Jako miejsce ich ukrycia wykorzystano płytkie doły powstałe po glinie wybranej z ziemi. Przy szczątkach nie ujawniono żadnych artefaktów.

Prace prowadzono w ramach czynności Prokuratury Powiatowej w Hrubieszowie, a następnie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.

Identyfikacja genetyczna szczątków pozwoli ostatecznie potwierdzić ich tożsamość.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!