Wiadomości

Sytuacja na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej – raport z godz. 18.00 dnia 3 marca 2022 roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy

Na kierunku wołyńskim Siły Zbrojne Ukrainy utrzymują wyznaczone rubieże. Na terenie Republiki Białorusi, po drugiej stronie granicy ukraińsko-białoruskiej, na terenie zalesionym jest rozmieszczona 38. Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa Sił Zbrojnych Republiki Białoruś. Według dostępnych informacji dowództwo jednostki wojskowej otrzymało rozkaz przekroczenia granicy z Ukrainą. […]

Stan moralny i psychiczny spadochroniarzy jest bardzo niski. Oficerowie i żołnierze nie chcą odgrywać roli rosyjskich najemników. Znaczna liczba domagała się rozwiązania umów, z których większość wygasa w maju.

Na kierunku północnym jednostki zmechanizowane i pancerne mocno trzymają obronę zajmowanych rubieży wokół Czernihowa.

Na Słobożańszczyźnie [w okolicach Charkowa] jednostki zmechanizowane Sił Zbrojnych Ukrainy skutecznie prowadzą walki obronne z przeważającymi siłami wroga i w niektórych rejonach odnoszą sukcesy. Wróg ponosi ciężkie straty.

Podczas ciężkich walk obronnych Zjednoczone Siły [na Donbasie] pokrzyżowały plany rosyjskich najeźdźców i uniemożliwiły wrogowi wyjście na granice administracyjne obwodów donieckiego i ługańskiego. Ukraiński Mariupol pozostaje przykładem bohaterskiego oporu przeciw rosyjskiej inwazji.

Na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego trwa formowanie oddziałów rezerwistów powołanych w styczniu-lutym 2022 roku. Zgodnie z planami rosyjskich kuratorów kompanie marszowe zostaną w trybie pilnym przerzucone pod Charków. Zmobilizowani mężczyźni wyrażają silne niezadowolenie.

Na kierunku nadmorskim jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy prowadzą operację obronną w strefie operacyjnej i osłaniając część wybrzeża morskiego. Część sił wykonuje zadanie uniemożliwienia wrogowi przedarcia się w okolicach miast Chersoń i Mikołajów.

Zgrupowania brony Miasta Kijowa kontynuuje odpieranie ofensywy wroga, nanosząc na niego uderzenia ogniowe i utrzymując linie obronne wokół miasta i głównych lotnisk. Nieprzyjaciel bezskutecznie ostrzeliwał budynki cywilne z południowo-zachodnich przedmieść stolicy Ukrainy.

Ponadto agresorzy działają zuchwale w przestrzeni informacyjnej, szerząc dezinformację i materiały kremlowskiej propagandy. Ufaj tylko zweryfikowanym zasobom informacyjnym.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!