Wiadomości

Sytuacja na froncie rosyjsko-ukraińskim z godziny 10.00 dnia 27 lutego 2022 roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy:

Wróg kontynuuje agresję na Ukrainę. Jej główne wysiłki koncentrują się na kierunkach operacyjnym poleskim i północnym i mają na celu zablokowania miasta KIJÓW.

Na Polesiu wróg wciąż powiększa swoje zgrupowanie. Jednostki 36. Armii Ogólnowojskowej Wschodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych FR posuwają się w kierunku Bucza, Kapitaniwki i Biełogorodka.

Jednostki inżynieryjne są przemieszczane z terytorium Białorusi w kierunku Czarnobyla w celu budowy przepraw przez rzeki Teteriw i Irpin oraz zapewnienia wsparcia materiałowego i technicznego oddziałom okupantów.

Armia rosyjska odczuwa dotkliwy brak paliwa i żywności, dlatego infrastruktura kolejowa Republiki Białoruś jest aktywnie wykorzystywana do dostarczania na terytorium Ukrainy ładunków wojskowych dla rosyjskich sił okupacyjnych.

Jednostki Centralnego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych FR nadal przemieszczają się w kierunku Boryspola i Iczni. Odwody są gromadzone.

Nieprzyjaciel ustawił przeprawę pontonową w rejonie miejscowości Kommarina przez rzekę Desna oraz w rejonie Orane przez rzekę Teteriw.

Federacja Rosyjska przeniosła taktyczną grupę lotniczą samolotów Su-34 z rejonu Moskwy na lotnisko Baranowicze na Białorusi.

Na kierunku północnym rosyjscy okupanci siłami do 14 BTG (ze składu 90 Dywizji Pancernej i 41 Armii Ogólnowojskowych) zakończyli przegrupowanie i kontynuowali ofensywę, aby zablokować KIJÓW od północnego wschodu. Po nieudanej próbie zajęcia Czernihowa okupanci ominęli miasto w kierunku Iwanówki i Kozielca.

Na kierunku Sumy – Pryłuki nieprzyjaciel wklinował się na głębokość 200 km, ale został zatrzymany. Część sił Floty Północnej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w składzie dwóch batalionowych grup taktycznych kontynuowała ofensywę na kierunku Krzemieńczuka, wklinowując się na głębokość 120 km. Wróg został zatrzymany.

Na kierunku słobożańskim Siły Zbrojne Ukrainy w wyniku działań wojennych zadały znaczne straty jednostkom 20. Armii Ogólnowojskowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Batalionowa grupa taktyczna z 4. Dywizji Pancernej została zniszczona. Z powodu znacznych strat dywizja została zdezorganizowana. Według wywiadu trwają przygotowania do rozmieszczenia jednostek w regionie Biełgorod. Rozważana jest decyzja o pilnym wprowadzeniu odwodów.

Na kierunku tawrijskim [krymskim] nieprzyjaciel kontynuuje działania ofensywne, przegrupowuje się do ofensywy w kierunku Chersoń – Mikołajów. Siły do ​​dwóch BTG z 20 Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych Sił Zbrojnych FR prowadzą działania ofensywne w kierunku Melitopol – Wasylówka, część sił – w kierunku Berdiańsk – Mariupol.

Okręty Flotylli Kaspijskiej i Floty Czarnomorskiej Sił Zbrojnych Rosji, w szczególności fregaty Admiral Makarow i Admiral Essen, wystrzeliwały pociski manewrujące Kalibr.

Na kierunku północnym grupa operacyjna Sił Zbrojnych Ukrainy powstrzymuje natarcie wroga w kierunku Konotop – Połtawa – Kijów i toczy bitwy obronne na wyznaczonych rubieżach.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!