Wiadomości

Syryjskie siły rządowe przejęły kontrolę nad Jarmukiem /zdjęcia/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dobiegła końca ewakuacja bojowników Państwa Islamskiego (ISIS) z enklawy na południe od Damaszku. Wczoraj pododdziały 4 Dywizji Zmechanizowanej oraz oddziały palestyńskie obsadziły centralną i południową część miasta Jarmuk.

Przypomnijmy, funkcjonująca na południe od Damaszku enklawa Jarmuk składała się niejako z dwóch części – wschodnią część kontrolowały oddziały Hajat Tahrir asz-Szam, a częściowo także Dżejsz al-Islam, natomaist zachodnią – ISIS. Po uprzednim zlikwidowaniu enklaw Wschodnia Guta i Wschodni Kalamun była to już ostatnia enklawa w rejonie Damaszku będąca w rękach rebeliantów. 21 kwietnia armia syryjska rozpoczęła wielką operację, której celem była likwidacja także tej enklawy bojowników.

Atakowano przede wszystkim zachodnią jej część, zaś z bojownikami ze wschodniej części podjęto negocjacje, których efektem była rozpoczęta 30 kwietnia ewakuacja bojowników Hajat Tahrir asz-Szam i Dżejsz al-Islam do prowincji Idlib i Aleppo. Z kolei bojownicy z zachodniej części enklawy bronili się zaciekle, jednakże obszar pozostający w ich rękach stale się kurczył.

W związku z początkiem Ramadanu porozumiano się o 24-godzinnym zawieszeniu broni, które obowiązywało przez cały dzień 19 maja. W tym czasie ogromna część cywilnych mieszkańców enklawy opuściła ją. W nocy na 20 maja walki wznowiono. Broniący się w miastach Hadżar al-Aswad i Tadamon bojownicy ISIS zmuszeni byli do wycofania się na północ i w rezultacie do rana 20 maja oba te miasta w pełni kontrolowane były przez siły rządowe.

W tej sytuacji jeszcze tego samego dnia dowództwo oddziałów ISIS zdecydowało się skapilutować, przy czym po zdaniu ciężkiej broni mieli oni zostać ewakuowani do Badija az-Szam, w pustynne rejony prowincji Dajr az-Zaur (w trójkącie między stacją T-2 i miastami Al-Majadin oraz Abu-Kemal), które wciąż znajdują się w rękach ISIS.

Operacja ta dobiegła końca i jeszcze wczoraj pododdziały 4 Dywizji Zmechanizowanej oraz oddziały palestyńskie obsadziły centralną i południową część miasta Jarmuk. W ten sposób ostatnia enklawa rebeliantów w prowincji Damaszek przestała istnieć.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!