Wiadomości

Syn rotmistrza Pileckiego domaga się odszkodowania od Polski. Ogromna kwota

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi “Super Express”, Andrzej Pilecki, syn rtm. Witolda Pileckiego domaga się od Polski ponad 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania za krzywdę doznaną przez jego ojca. Wkrótce przed Sądem Okręgowym w Warszawie odbędzie się pierwsza rozprawa.

Syn rotmistrza Witolda Pileckiego w rozmowie z “Super Expressem” potwierdził złożenie wniosku do sądu. “Nie chciał jednak rozmawiać o szczegółach. Informację o wpłynięciu takiego wniosku i planowanej rozprawie potwierdziły nam Sąd Okręgowy w Warszawie, a także Prokuratura Regionalna w Warszawie” – czytamy.

– Wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie, którego dotyczy zapytanie, wpłynął do Sądu Okręgowego w Warszawie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prokuratura została zawiadomiona o sprawie – powiedział w rozmowie z gazetą rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś.

Jak wynika z ustaleń “Super Expressu”, pełnomocnicy Andrzeja Pileckiego wnioskują o łączną kwotę 26 102 978,50 zł. “Wniosek ten rozbili na trzy elementy” – informuje SE. “Pierwszy to odszkodowanie za wyrok śmierci. Wniosek dotyczy zarządzenia na rzecz Andrzeja Pileckiego kwoty 25 mln zł wraz odsetkami »tytułem zadośćuczynienia za krzywdę doznaną przez ojca wnioskodawcy Witolda Pileckiego na skutek wydania i wykonania wyroku WSR w Warszawie z dnia 15 marca 1948 (…)«” – czytamy. Drugim elementem jest “żądanie ponad 36 tys. zł za »szkodę doznaną przez ojca wnioskodawcy Witolda Pileckiego (…)« na skutek tego samego wyroku”. “Zaś trzeci to zasądzenie kwoty 1.102.978,50 zł z odsetkami »tytułem zadośćuczynienia za krzywdę doznaną przez ojca wnioskodawcy Witolda Pileckiego na skutek pozbawienia go wolności w okresie od 8 maja 1947 r. do 25 maja 1948 r.«” – informuje SE.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!