Polska Świat Wiadomości

Światowy Kongres Żydów pogratulował Andrzejowi Dudzie wygranych wyborów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal dzienniknarodowy.pl Światowy Kongres Żydów (World Jewish Congress, WJC) – międzynarodowa federacja organizacji i gmin żydowskich ze 115 krajów – na swojej stronie internetowej złożył gratulacje Andrzejowi Dudzie z okazji jego ponownego wyboru na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. WJC podkreśla swoje uznanie “dla zaangażowania pana Dudy w ochronę miejsc dziedzictwa żydowskiego i wsparcie społeczności żydowskiej w Polsce”.

– Podczas swojej pierwszej kadencji prezydent Duda wykazał się zrozumieniem wyzwań, przed którymi stoją Żydzi polscy i pracował nad poprawą relacji zarówno z polskimi, jak i międzynarodowymi społecznościami żydowskimi, a także z Państwem Izrael – powiedział przewodniczący WJC Ronald S. Lauder. – Polska jest ogromnym skarbcem historii Żydów. Prezydent Duda uznaje znaczenie celebrowania tysiącletniego dziedzictwa polskiego żydostwa oraz faktu, że polscy Żydzi wnieśli niezmierny wkład w Polskę, uczestnicząc w jej triumfach i tragediach. Zarówno słowem, jak i czynem, starał się zachować miejsce Auschwitz-Birkenau – pola śmierci europejskiego żydostwa – dla przyszłych pokoleń.

– Społeczności żydowskie w całej Europie, w tym w Polsce, bezpośrednio skonfrontowały się z niepokojącym odrodzeniem się antysemityzmu. Prezydent Duda wypowiedział się przeciwko tej nienawiści i mamy nadzieję, że nadal będzie to robił – dodał, podkreślając że Światowy Kongres Żydów oczekuje kontynuacji współpracy z Rzeczpospolitą Polską w celu wspierania wspólnych interesów.

Ronald Steven Lauder jest przedsiębiorcą, filantropem, żydowskim, działaczem społecznym. Jest synem założycieli przedsiębiorstwa kosmetycznego Estée Lauder. Założona przez niego Fundacja Ronalda S. Laudera (Ronald S. Lauder Fundation) ma za zadanie wspieranie odrodzenia życia żydowskiego w krajach Europy Środkowej i wschodniej poprzez edukację. Fundacja zakłada żydowskie szkoły, przedszkola, kluby, wspiera finansowo gminy żydowskie i stowarzyszenia. Założyła m.in. Zespół Szkół Lauder-Morasha w Warszawie – pierwszy żydowski zespół szkół w Polsce, powstały po 1989 r. W jego skład wchodzą szkoła podstawowa, gimnazjum, a także przedszkole. Swoje dzieci wysłał tam premier Mateusz Morawiecki.

No cóż…

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!