Wiadomości

Sullivan na szczycie G7: Na Ukrainę trafią myśliwce F-16

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ukraina otrzyma od zachodniej koalicji myśliwce F-16 – poinformował Jake Sullivan, doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego. Sullivan, który przebywa wraz z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem na szczycie G7 w Japonii powiedział, że wkrótce rozpoczną się szkolenia ukraińskich pilotów.

Prezydent Biden poinformował przywódców grupy G7, którzy spotkali się w Hiroszimie, że Stany Zjednoczone będą wspierać wspólne szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach czwartej generacji, w tym odrzutowcach F-16. – Dostarczyliśmy to, co obiecaliśmy Ukrainie do przeprowadzenia efektywnej ofensywy. A teraz przeszliśmy do dyskusji na temat ulepszenia ukraińskich sił powietrznych w ramach naszego długoterminowego zaangażowania w samoobronę Ukrainy – powiedział Jake Sullivan.

Doradca prezydenta USA dodał, że szkolenia ukraińskich pilotów rozpoczną się wkrótce ale nie podał jak długo będą trwały. – W miarę postępu szkoleń, w nadchodzących miesiącach, będziemy współpracować z naszymi sojusznikami, aby określić, kiedy samoloty zostaną dostarczone, kto je dostarczy i w jakiej liczbie – powiedział.

Podczas konferencji prasowej Sullivan został zapytany o wcześniejsze obawy niektórych przedstawicieli administracji, że Ukraina może użyć F-16 do ataków na cele w Rosji, co doprowadzi do eskalacji wojny.

/IAR, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!