Wiadomości

Sueddeutsche Zeitung otwarcie: Zrzeczenie się suwerenności to główna idea projektu UE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Czy Unia Europejska jest narzędziem niemieckiego imperializmu? Glajszachtowanie państw narodowych jest na rękę Niemcom, którym ekonomicznie służą takie projekty jak strefa euro. Z punktu widzenia pozbawionych demokratycznej legitymacji brukselskich elit i ich berlińskich patronów ambicje zachowania suwerenności przez Polskę czy Węgry, są śmiertelnym zagrożeniem – pisze portal tysol.pl, przywołując treść artykułu Stefana Korneliusa w Sueddetsche Zeitung.

– Weto Polski i Węgier w sprawie budżetu i związanego z nim mechanizmu praworządnościowego ma podstawy ideologicznie. Prawicowe rządy narodowe zrozumiały, że atak na ich suwerenność może również oznaczać koniec ich populistyczno-nacjonalistycznej doktryny władzy. Jeśli zgodziliby się na mechanizm praworządności, podpisaliby na siebie wyrok śmierci. – pisze Stefan Kornelius w internetowej wersji Sueddetsche Zeitung.

W artykule tym czytamy:

Ów ideologiczny balast zdominował teraz kwestię praworządności i brexit, ponieważ kontrahenci rozpoznali ich destrukcyjną siłę. Premier Węgier Viktor Orbán i premier Polski Mateusz Morawiecki swój sprzeciw wobec mechanizmu praworządnościowego przedstawiali jako sprawę narodową i swego rodzaju kwestię religijną. Mamy więc płynne przejście do martyrologii. Pod wrażeniem porażki Donalda Trumpa walczą teraz o przetrwanie – i o charakter Europy. Daleko idąca liberalność na Zachodzie, a zwłaszcza w Niemczech, przeraża ich, ich obraz społeczeństwa jest z tym nie do pogodzenia. […]

Suwerenność – a przede wszystkim jej zrzeczenie się – to główna idea projektu UE. 27 państw rezygnuje z praw, aby wspólnie stać się bardziej skutecznymi i chronić się przed atakami nacjonalistów, którzy w nieodległej historii doprowadzili kontynent do ruiny.

Podwójny kryzys europejski u schyłku niemieckiej prezydencji i pod koniec kadencji Angeli Merkel staje się prawdziwym testem przetrwania. Populiści i nacjonaliści są w stanie poważne uszkodzić europejską ideę. Integracjoniści muszą więc zdecydować, jakie nierozsądne żądania mogą jeszcze znieść. Szerzą się już pomysły o Europie rdzeniowej, nowego jej założenia lub kontrolowanego kurczenia się. Byłby to gorzki koniec koszmaru Trumpa, gdyby Europa musiała zapłacić taką cenę populistycznego nacjonalizmu.

/tysol.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!