Wiadomości

Stypendia dla Białorusinów w nowym roku akademickim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W zbliżającym się roku akademickim około tysiąca obywateli Białorusi otrzyma w Polsce wsparcie w postaci stypendiów – poinformowała dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Grażyna Żebrowska. Przygotowano też granty dla białoruskich naukowców.

– Gdy rozpoczęły się masowe protesty na Białorusi, padł pomysł w NAWA, by pomóc młodym ludziom i przedstawicielom środowiska akademickiego – mówi dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) Grażyna Żebrowska. Jak wspomina, w pierwszym odruchu kierowana przez nią instytucja zaproponowała to, co było dostępne – kursy online z języka polskiego.

– W ciągu zaledwie kilku dni zgłosiło się kilkuset chętnych, głównie studentów. Tak duże zainteresowanie było dla nas zaskoczeniem – dodaje.

Żebrowska powiedziała, że był to sygnał, by podjąć kolejne działania w kwestii wsparcia przedstawicieli białoruskiego środowiska naukowego.

– Również w polskim środowisku akademickim była chęć pomocy naukowcom i studentom w tym trudnym czasie – dodaje.

Dlatego NAWA przy wsparciu resortu nauki przygotowała dwa programy skierowane do białoruskiej społeczności akademickiej: Solidarni ze studentami i Solidarni z naukowcami. Z informacji przekazanych przez szefową NAWA wynika, że przyznano ponad 800 12-miesięcznych stypendiów dla studentów i 35 dla naukowców.

Polskie uczelnie zwolniły studentów z kosztów kształcenia. Żacy otrzymywali miesięcznie 1250-1500 zł. Były to stypendia jednorazowe, dla nowych studentów.

Żebrowska zwraca uwagę, że studenci potrzebują wsparcia szczególnie na pierwszym roku studiów, który jest najtrudniejszy. Wówczas trzeba znaleźć stancję i zaznajomić się z nowym środowiskiem, dlatego stypendia skierowane są dla takich osób.

Z kolei naukowcy w ramach tego programu otrzymywali 5000 zł i dodatkowe wsparcie na przeprowadzkę ich i rodziny. Jak podkreśla Żebrowska, kwoty dla studentów i naukowców były zwolnione z opodatkowania, wypłacane „na rękę”.

W najbliższym roku akademickim stypendia otrzyma 100 najlepszych studentów spośród tych, którzy otrzymali wsparcie w ubiegłym roku. Przygotowano też 250 stypendiów dla studentów, którzy do tej pory z takiej pomocy jeszcze nie skorzystali.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!