Wiadomości

Student AGH opracował narzędzie do bezdotykowego otwierania drzwi i trzymania poręczy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie stworzył narzędzie o nazwie Unikey do bezdotykowego otwierania drzwi oraz trzymania poręczy i uchwytów w środkach komunikacji miejskiej.

W czwartek w rozmowie z PAP autor rozwiązania Daniel Wieczorek powiedział, że praca przy projekcie zajęła mu ok. trzy miesiące. Jak zapewnił, przyrząd zmniejsza ryzyko kontaktu z klamkami i poręczami szczególnie często dotykanymi w środkach komunikacji miejskiej.

Wyjaśnił, że cechą odróżniającą narzędzie od podobnych, dostępnych na rynku, jest to że można jednocześnie nacisnąć klamkę i potem popchnąć drzwi nie dotykając ich ręką.

„W procesie projektowania Unikey celem było stworzenie przyrządu, który jest w pełni funkcjonalny, wygodny w użyciu oraz wytrzymały. Kształt, wielkość oraz materiał, z jakiego wykonałem narzędzie, zostały dobrane na drodze wielu testów i prób. Wyjątkową cechą, wynikającą z kształtu oraz wytrzymałości materiału, jest możliwość naciskania klamki i jednoczesnego operowania drzwiami” – wyjaśnił student Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH.

Przedmiot, jak podała uczelnia, został wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego – poliacetalu, który jest biokompatybilny – używany też w protezach, implantach, przyrządach chirurgicznych – a także odporny na środki dezynfekcyjne.

Projekt jest realizowany w ramach startupu założonego przez studenta AGH. Narzędzie w całości wykonywane jest w Polsce i zostało już wprowadzone do sprzedaży. Unikey został także zarejestrowany w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej i jest chroniony wzorem wspólnotowym.

autor: Beata Kołodziej
Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!