Polska Wiadomości

Straż Leśna oraz policja ukarały austriackich motocyklistów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal ochrona24.info austriaccy motocykliści crossowi, którzy wraz polskim przewodnikiem nielegalnie jeździli po lasach Kotliny Jeleniogórskiej, zostali zatrzymani przez strażników leśnych oraz jeleniogórskich policjantów.

Straż Leśna z Nadleśnictwa Lwówek Śląski (RDLP we Wrocławiu) oraz policja zatrzymała czterech motocyklistów oraz ich przewodnika. Grupa zatrzymanych crossowców okazała się obywatelami Austrii. Wszyscy zostali ukarani mandatami na łączną kwotę 2 tys. zł. Natomiast polski przewodnik za popełniony czyn odpowie przed sądem.

Wykrycie wykroczeń polegających na nielegalnej jeździe po lesie jest głównym celem rozpoczętej współpracy Straży Leśnej nadleśnictw: Lwówek Śląski, Jawor, Złotoryja, Śnieżka oraz Szklarska Poręba z jeleniogórską policją.

Obie służby prowadzą działania ukierunkowane na zwalczanie jeżdżących po lasach oraz górskich szlakach quadów i pojazdów motocyklowych, które stwarzają niebezpieczeństwo dla innych użytkowników obszarów leśnych. Wspólne działanie ma przyczynić się do całkowitego wyeliminowania tego zjawiska.

Wspólne działania leśników i policjantów zapobiegają niszczeniu przyrody oraz przyczyniają się do tego, że spacerowicze w lesie czują się bezpieczniej.

Leśnicy podkreślają, że quady czy motocykle niszczą ściółkę, a ryk silników straszy zwierzęta. Poza tym ryzykowne wyczyny kierowców mogą być niebezpieczne dla osób spacerujących po lesie.

W ciągu ubiegłego roku strażnicy leśni zarejestrowali ponad 40 tys. przypadków bezprawnego korzystania z lasu. To wzrost o ponad 5 tys. w porównaniu do 2016 r. Wśród przypadków nielegalnego korzystania z lasu duży odsetek stanowiły te związane z bezprawnymi wjazdami do lasu.

Jazda po lesie jest zabroniona nie tylko w ustawie o lasach (art. 29), ale jest także naruszeniem art. 161. kodeksu wykroczeń, za taki czyn grozi grzywna.

A co wy o tym sądzicie? Czy działania polskich służb były słuszne czy przesadzone? Piszcie w komentarzach.

Źródło: ochrona24.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!