Wiadomości

Straż Graniczna zatrzymała 11 obywateli Iranu i Iraku ukrytych w samochodzie dostawczym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili 11 cudzoziemców narodowości irańskiej oraz irackiej, ukrytych w zaplombowanej części ładunkowej dostawczego samochodu. Obcokrajowcy usiłowali nielegalnie przedostać się do Niemiec. Przewoził ich obywatel Turcji. Wszyscy cudzoziemcy zostali zatrzymani.

W nocy z 29 na 30 stycznia 2018 r. funkcjonariusze z Placówki SG w Tuplicach SG na terenie byłego polsko-niemieckiego przejścia granicznego w Łęknicy zatrzymali do kontroli jadący w kierunku Niemiec samochód marki Renault Master na słowackich numerach rejestracyjnych. Kierujący pojazdem 37-letni obywatel Turcji, który oprócz paszportu posiadał również niemiecką kartę pobytową, oświadczył, że przewozi części samochodowe z Turcji do Belgii. Przeprowadzający kontrolę funkcjonariusze usłyszeli jednak odgłosy dochodzące z wnętrza auta i podjęli decyzję o zerwaniu plomby celnej. Po otwarciu drzwi przy udziale funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej okazało się, że w części ładunkowej pojazdu znajduje się 11 cudzoziemców (9 mężczyzn oraz 2 kobiety w wieku od 19 do 65 lat), którzy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów.

Cudzoziemcy wraz z kierowcą zostali zatrzymani i przewiezieni na Placówkę Straży Granicznej w Tuplicach. Funkcjonariusze ustalili, że zatrzymane osoby to 6 obywateli Iranu oraz 5 obywateli Iraku. Cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę z Czech do Polski i usiłowali w tym samym dniu nielegalnie przekroczyć granicę do Niemiec.

Obcokrajowcy przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy oraz usiłowania jej przekroczenia i dobrowolnie poddali się karze 5 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania na 1 rok próby. Jednocześnie wystąpiono do strony czeskiej o przyjęcie cudzoziemców w ramach readmisji uproszczonej.

Zatrzymany obywatel Turcji odpowie za udzielenie pomocy cudzoziemcom w przekroczeniu oraz usiłowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Grozi mu kara do 3 lat więzienia.

/strazgraniczna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!