Wiadomości

Straż Graniczna rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która sprowadzała nielegalnych imigrantów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, trudniącą się organizowaniem i ułatwianiem nielegalnej migracji cudzoziemcom z państw Bliskiego Wschodu i Zakaukazia.

Do zatrzymania członków grupy, obywateli Polski, doszło na terenie Warszawy i Otwocka. Wśród nich byli 47-letni, czynny zawodowo, adwokat oraz matka z synem, którzy prowadzili kancelarię doradztwa prawnego i ekonomicznego. Wszyscy zajmowali kluczowe pozycje w strukturze grupy przestępczej. Z dotychczas zebranego materiału dowodowego wynika, że grupa zalegalizowała pobyt w naszym kraju kilkudziesięciu cudzoziemcom, głównie obywatelom Pakistanu i Indii. Przedmiotem śledztwa jest także działalność przestępcza grupy, związana z wykorzystywaniem do legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium RP także podmiotów gospodarczych.

W trakcie przeszukań firm i mieszkań, nalezących do członków grupy funkcjonariusze zabezpieczyli m. in. dyski, telefony, karty SIM, różnego rodzaju notatki z informacjami o cudzoziemcach oraz dokumentację, związaną z reprezentowaniem cudzoziemców przed urzędami wojewódzkimi w postępowaniach administracyjnych. Zabezpieczono ponadto gotówkę w kwocie ponad 100 tys. zł w różnych walutach. Podejrzani usłyszeli zarzuty, dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terytorium Polski w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego i na wniosek prokuratora wobec dwóch podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania z możliwością uchylenia w przypadku wpłaty poręczenia majątkowego, natomiast wobec trzeciej z zatrzymanych osób – wolnościowy środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policyjnego. Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

/strazgraniczna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!