Wiadomości

Strajk ostrzegawczy górników na Śląsku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Strajkowy poranek na Śląsku. Po godz. 6 rozpoczął się dwugodzinny ostrzegawczy protest górników we wszystkich kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Akcja trwała dwie godziny – informuje RMF.

Górnicy w piątek otrzymali obiecane “czternastki”, jednak PGG nie spełniło innych postulatów. Mimo mediacji, wciąż nie ma porozumienia w sprawie wynagrodzeń. Spór trwa od końca listopada ubiegłego roku. Związkowi liderzy domagają się 12-procentowej podwyżki. Zarząd odpowiada, że o ewentualnych podwyżkach będzie można rozmawiać w połowie roku, kiedy znane będą wyniki finansowe firmy za pierwsze półrocze.

Kolejny problem, to niepewna przyszłość kopalni Pokój, w której wydobycie, według górników, może się zakończyć jeszcze w tym roku. Zarząd odpowiada z kolei, że ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Jednocześnie uspokaja, że nikt nie straci pracy.

W poniedziałkowym stanowisku, będącym odpowiedzią na akcję związkowców, przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej oświadczyli, że spółka zapewnia górnikom stabilność zatrudnienia i gwarantuje godne wynagrodzenia. Wyrazili też nadzieję, że akcja strajkowa będzie prowadzona odpowiedzialnie.

– Polska Grupa Górnicza podkreśla, że jej stanowisko od początku jest konsekwentne: przy podziale pieniędzy między pracowników spółki PGG musi posługiwać się wyłącznie takimi środkami, które zostały wypracowane w spółce. Z tak wypracowanych zysków PGG przekazała pracownikom dodatkowo 1,1 mld zł na wynagrodzenia. Płace w spółce są o połowę wyższe niż przeciętnie w regionie. PGG jest otwarta na kontynuowanie rozmów o podwyżkach i gotowa przekazać dodatkowe pieniądze na wynagrodzenia wtedy, gdy takie środki pojawią się, zostaną wypracowane — czytamy w stanowisku.

/rmf24.pl, wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!