Wiadomości

Strajk generalny w Solarisie! Pracownicy domagają się wyższych pensji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pracownicy Solaris Bus & Coach domagają się wyższych wynagrodzeń. 24 stycznia o godz. 6:00 w Bolechowie pod Poznaniem rozpoczął się strajk generalny. Potrwa do odwołania. Protestować będą pracownicy wszystkich zakładów Solarisa – informuje Głos Wielkopolski.

Zgodnie z zapowiedziami, 24 stycznia o godz. 6 rozpoczął się strajk generalny pracowników Solarisa. Domagają się wzrostu wynagrodzeń o 800 zł brutto. Strajkować będą pracownicy wszystkich zakładów firmy. O strajku zadecydowali sami pracownicy, w referendum strajkowym, którego wyniki ogłoszono 18 stycznia. W referendum zagłosowały 1342 osoby, czyli 51,7% uprawnionych do głosowania. Za przeprowadzeniem strajku opowiedziały się aż 1244 osoby, czyli 92,7 proc. wszystkich głosujących.

Mateusz Figaszewski, rzecznik Solaris Bus&Coach Sp. z o.o., proponował na jednym ze spotkań m.in. 5-proc. wzrost wynagrodzenia dla każdego pracownika. Oprócz tego doświadczeni pracownicy mieliby otrzymać min. 450 złotych brutto dodatkowo wraz z premiami, a brygadziści otrzymaliby 650 złotych brutto wraz z premiami. Firma podała też informację, że w latach 2018-2020 wydała na podwyżki płac ponad 60 mln zł.

Związki nie zgodziły się na propozycję. Ponieważ nie było porozumienia płacowego między pracownikami a zarządem firmy., 8 grudnia zadecydowano o przeprowadzeniu referendum strajkowego.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!