Wiadomości

Statek z polskimi satelitami zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Statek Cygnus NG-11 zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na jego pokładzie znajdują się polski satelita komercyjny Światowid i zbudowany przez krakowskich studentów KRAKsat.

Statek kosmiczny Cygnus NG-11 został wyniesiony na orbitę przez rakietę Antares 230, która w środę o 22:46 czasu polskiego wystartowała ze wschodniego wybrzeża USA. Na pokładzie statku w kosmos poleciały także satelity badawcze z innych krajów.

W piątek o godz. 11.30 statek zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polskie satelity zostaną wypuszczone na orbitę z ISS w ciągu najbliższych trzech miesięcy – poinformowali w komunikacie prasowym przedstawiciele wrocławskiej firmy SatRevolution, która zbudowała Światowida.

Satelita Światowid ma charakter komercyjny, obserwacyjny. To pierwszy – zgodnie z informacjami twórców – tego typu polski satelita. Światowid ma za zadanie monitorować powierzchnię Ziemi, w tym stan wód i jakość powietrza.

KRAKsat to z kolei projekt realizowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. To pierwszy satelita zbudowany w Krakowie i trzeci w Polsce skonstruowany przez studentów.

Studencki KRAKsat jako pierwszy na świecie zbada, czy ciecz magnetyczna, czyli ferrofluid, wprawiony w ruch wpływa na położenie satelity w kosmosie. Jeżeli wprawiony w ruch wirowy ferrofluid wywoła zmianę prędkości i kierunku obrotów satelity, system będzie można wykorzystać do sterowania orientacją obiektów na orbicie.

Ze względu na niski koszt takiego rozwiązania, jego prostotę i niezawodność, ferrofluidowe koło zamachowe – według krakowskich studentów – mogłoby stanowić konkurencyjną technologię dla tych teraz stosowanych i zrewolucjonizować światowy przemysł kosmiczny.

Statek Cygnus NG-11 jest ulepszoną wersją poprzednich pojazdów. Jest to największa dostawa ładunków na ISS – przewozi ona 3447 kg. Ta misja jest także testem wytrzymałości tego typu pojazdów.

Statek po odłączeniu od ISS będzie orbitował jeszcze przez siedem miesięcy, testując nowe technologie i wytrzymałość konstrukcji na dłuższe misje – w przyszłości mają one zapewnić dostawy dla oddalonych od Ziemi stacji kosmicznych, takich jak planowana stacja Gateway, która znajdować się będzie w pobliżu Księżyca.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!