Wiadomości

Starożytne miecze w rękach funkcjonariuszy KAS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trzy zabytkowe miecze wysłane w przesyłce pocztowej przechwyciła lubelska Krajowa Administracja Skarbowa. Mogą pochodzić nawet z VII wieku p.n.e. Na trop zabytkowej zawartości przesyłki wpadli funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie. Paczkę nadano na Ukrainie. Zawierala trzy starożytne miecze.

Jak wyjaśniają funkcjonariusze KAS – dwa z nich to miecze typu „akinakes” – rodzaj broni obosiecznej, wykonanej z żelaza, charakterystycznej dla kultury Scytów. – Okres powstania mieczy datuje się na VII-V wiek przed Chrystusem. W polskich zbiorach znajduje się obecnie jedynie około 10 sztuk tego typu zabytków – podkreśla Michał Deruś, rzecznik Izba Administracji Skarbowej w Lublinie.

Trzeci zabytek to miecz w typie sarmackim. Powstanie tej broni specjaliści oszacowali na okres od przełomu IV/III wieku przed Chrystusem do IV wieku n.e.

Rynkową wartość zatrzymanych artefaktów oszacowano na 6 tys. zł. Ostateczną opinię w tej sprawie wyda rzeczoznawca. Po orzeczeniu przez sąd przepadku mieczy na rzecz skarbu państwa zabytki te trafią do polskiego muzeum. Deruś podkreśla, że za przemyt dóbr kultury „wyprowadzonych z państwa niebędącego członkiem UE z naruszeniem przepisów prawa podlega surowym karom, nawet do dwóch lat pozbawienia wolności”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!