Wiadomości

Stany Zjednoczone nakazują pracownikom ambasady opuszczenie Kabulu wraz z rozpoczęciem wycofywania wojsk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polecenie wydano dwa tygodnie po tym, jak prezydent Joe Biden ogłosił, że wojska amerykańskie opuszczą Afganistan przed 11 września br.

Stany Zjednoczone nakazały personelowi, który nie jest niezbędny, opuścić ambasadę w Kabulu, powołując się na zwiększone zagrożenie w związku z przygotowywaniem się do zakończenia dwudziestoletniej wojny w Afganistanie. Polecenie pojawiło się dwa tygodnie po tym, jak prezydent Joe Biden ogłosił, że do 11 września wojska amerykańskie, liczące obecnie około 2500 żołnierzy, opuszczą kraj.

W międzyczasie Zalmay Khalilzad, specjalny wysłannik Waszyngtonu do Afganistanu, ostrzegł w trakcie przesłuchania w Senacie, że możliwości oddziaływania na wydarzenia ze strony USA mogą być ograniczone, jeśli rząd zdominowany przez talibów nie będzie przestrzegał praw człowieka.

Departament Stanu podał, że „nakazał wyjazd z ambasady USA w Kabulu pracowników rządu USA, których funkcje mogą być wykonywane gdzie indziej”. Ross Wilson, pełniący obowiązki ambasadora USA w Kabulu, powiedział, że Departament Stanu podjął decyzję „w obliczu narastającej przemocy i raportów o zagrożeniach w Kabulu”. Powiedział on, że polecenie dotyczy nieokreślonej „stosunkowo małej liczby” pracowników, a ambasada będzie nadal funkcjonować.

„Personel, który jest niezbędny, aby zająć się kwestiami związanymi z wycofaniem sił USA i kluczową pracą, jaką wykonujemy na rzecz ludności afgańskiej, będzie mógł pozostać na miejscu” – napisał Wilson na Twitterze.

Generał Kenneth McKenzie, szef Centralnego Dowództwa USA, powiedział we wtorek, że administracja nadal jest zaangażowana w utrzymanie działalności ambasady w Kabulu.

„Naszym zamiarem jest utrzymanie ambasady w Afganistanie w przyszłości. Ale będziemy tam utrzymywali bardzo, bardzo małą obecność wojskową – taką, która jest absolutnie konieczna do obrony ambasady” – powiedział w uwagach do American Enterprise Institute.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!