Wiadomości

Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Agencja Reutera, powołując się na amerykańskie źródła rządowe, poinformowała, że Stany Zjednoczone przygotowują pomoc wojskową dla Ukrainy o wartości ponad 2 miliardów dolarów, która ma obejmować po raz pierwszy rakiety dalekiego zasięgu.

Reuters twierdzi, że pomoc zostanie ogłoszona jeszcze w tym tygodniu. Oczekuje się, że nowy pakiet pomocy wojskowej obejmie więcej sprzętu wsparcia dla systemów obrony powietrznej Patriot, a także amunicję precyzyjną i broń przeciwpancerną Javelin.

Jedno ze źródeł powiedziało Reuterowi, że część pakietu o wartości 1,725 ​​miliarda dolarów będzie pochodzić z funduszu znanego jako Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), która umożliwia administracji prezydenta Joe Bidena pozyskiwanie broni z przemysłu, a nie z istniejących zapasów w USA.

Środki USAI zostaną przeznaczone na zakup nowych rakiet manewrujących – pocisków GLSDB o zasięgu 94 mil (do 150 km). „Dłuższy zasięg pocisku manewrującego GLSDB może pozwolić Ukrainie na trafienie w wartościowe cele wojskowe, które wcześniej były nieosiągalne, i pomóc jej w kontynuowaniu kontrataków, osłabiając rosyjską obronę głęboko na jej tyłach” – pisze Reuters.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!