Świat Wiadomości

Zdecydowana większość Amerykanów nie zdaje sobie sprawy, czym jest komunizm

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Fundacja Pamięci Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Memorial Foundation) została założona przez byłego doradcę Prezydenta USA Jimmy’ego Cartera, Zbigniewa Brzezińskiego. Z okazji obchodów setnej rocznicy rewolucji październikowej organizacja chciała dowiedzieć się, jaki jest stosunek obywateli (szczególnie tych młodych) do komunizmu oraz jego zbrodni w XX wieku. Nowy sondaż, przeprowadzony on-line w dniach 28 września – 5 października na grupie 2300 respondentów pokazał niepokojące fakty i tendencje w postrzeganiu tej ideologii, szczególnie wśród tak zwanych milenialsów (20-29 lat) i w pokoleniu Z (16-20 lat).

Spośród ankietowanych aż 69% nie potrafiło rozpoznać definicji komunizmu, prawie 30% myliło tę ideologię z socjalizmem i… faszyzmem! Mając do wyboru definicje komunizmu, socjalizmu, faszyzmu i kapitalizmu tylko połowa milenialsów była w stanie wskazać, czym jest kapitalizm.

Również 69% ankietowanych Amerykanów zaniżało liczbę śmiertelnych ofiar komunizmu, 10% ponad stokrotnie, a 31% ponad czterokrotnie. Najgorszą świadomość komunistycznych zbrodni zanotowano wśród milenialsów i w pokoleniu Z – zaniżoną liczbę ofiar podawało wśród nich odpowiednio 80 i 84 procent pytanych.

Nie lepiej wyglądała znajomość komunistycznych przywódców. Aż 45% respondentów nie wiedziało, kim był Mao Zedong, 30% nic nie mówiła postać Włodzimierza Lenina, 27% nie kojarzyło Karola Marksa, a 17% Józefa Stalina. Co więcej, wiele osób, które były w stanie powiedzieć coś o tych postaciach, postrzegało je jako… bohaterów! Tak 18% ankietowanych określiło Karola Marksa, 17% Włodzimierza Lenina,16% Mao Zedonga, a po 13% Józefa Stalina i… Kim Dzong-Una!

Dyrektor wykonawcza Fundacji, Marion Smith, określiła wyniki ankiety jako niepokojące, dodając: „to podkreśla szeroko rozpowszechniony historyczny analfabetyzm w amerykańskim społeczeństwie (…) i systematyczną porażkę naszego systemu edukacji”.

Źródło: twojahistoria.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!