Felietony

Stanisław Krajski – Bo wybrałem Polskę i kocham ją

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

O Polsce i polskości napisałem kilka książek. Urodziłem się jako Polak, ale Polakiem zostałem też ze świadomego i przemyślanego wyboru. Jestem Polakiem, bo uważam Polskę za najwspanialszy kraj, a naród polski za najwspanialszy naród. Poznałem Polskę i polskość i zakochałem się w nich.

Łatwo być Niemcem, Anglikiem, Francuzem, Rosjaninem, a trudno być Polakiem. Niemcem, Anglikiem, Francuzem, Rosjaninem jest się po prostu cały czas, zawsze, i już, bez zobowiązań, bez wysiłku. Polakiem się staje i się bywa. Stając się Polakiem, często przez całe życie, wciąż nim do końca się nie jest. Każdego dnia w każdym momencie możemy powiedzieć: za chwilę, jutro będę bardziej Polakiem.

Dziełem, które wywarło na mnie znaczny wpływ była powieść Marii Rodziewiczówny pt. „Między ustami a brzegiem pucharu”. Jej bohaterem jest człowiek, który staje się Polakiem. I w pewnym momencie, gdy podczas karnawałowego balu gra w karty na pieniądze zapominając o damach, które siedzą pod ścianami i się nudzą, podchodzi do niego polska matrona i mówi: „To jest niegodne Polaka”. Jest zaskoczony i zdziwiony. Dopiero w tym momencie dowiaduje się, że być Polakiem to nie takie proste – jest coś, jest wiele rzeczy, spraw, działań, postaw, które są niegodne Polaka. Gdy je robisz, przestajesz być Polakiem.

Nie wystarczy więc tylko chcieć być Polakiem, przyswoić sobie jakąś wiedzę i sposób myślenia i pewne wartości i zacząć, po prostu, uważać się za Polaka, i poprzez to być Polakiem, i mówić, w związku z tym, do siebie i do innych każdego dnia i rano i wieczorem: „Jestem Polakiem”. Trzeba wieczorem zrobić polski rachunek sumienia i, gdy dojdzie się do wniosku – dziś moje życie było niegodne Polaka powiedzieć następnego ranka: „nie byłem wczoraj Polakiem”, „chcę być Polakiem”, „mogę być Polakiem”, „zrobię wszystko, by być Polakiem”.

Ktoś więc jest kandydatem na Polaka, ktoś inny kimś, kto był Polakiem i może jeszcze będzie Polakiem. Ktoś może być zakochanym w polskości człowiekiem, który planuje, że będzie Polakiem, marzy o tym, by być Polakiem. Czy to mu jednak wyjdzie? Czy będzie Polakiem? Czy będzie choćby stawał się powoli Polakiem?

Co jest niegodne Polaka?

Najprościej mówiąc wszystko to, co… (Czytaj cały tekst w najnowszym numerze Magna Polonia – KLIKNIJ TUTAJ)

Kupując wspierasz polski kapitał!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!