Wiadomości

Sprofanowano polski cmentarz w Bykowni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nieznani sprawcy pomazali czerwoną farbą cmentarz ofiar totalitaryzmu w Bykowni pod Kijowem i próbowali zniszczyć wejście na znajdujący się tam polski cmentarz wojenny – poinformował w środę PAP dyrektor kompleksu Bohdan Bilasziwski.

 

Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę, a napisy zauważono w godzinach porannych. Na miejscu pracuje już policja – powiedział.

 

“Na ukraińskiej i polskiej części cmentarza naniesiono napisy, wykonane farbą olejną. Na części polskiej namalowano “SS Galizien”, a na ukraińskiej “OUN-UPA ku…a”. Była też próba zniszczenia wejścia na polską część cmentarza. Ktoś próbował je podważyć łomem. Jedna kolumna przechyliła się, drugiej nic się nie stało” – relacjonował Bilasziwski.

 

Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni utworzony został w latach 2011–2012 z inicjatywy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Na cmentarzu w zbiorowych mogiłach spoczywają szczątki 3435 polskich obywateli z Ukraińskiej Listy Katyńskiej, zamordowanych w 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD.

 

/interia.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!