Wiadomości

Sprofanowano cztery kaplice różańcowe na Kalwarii Panewnickiej w Katowicach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Parafia św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach poinformowała o aktach wandalizmu i zbezczeszczeniu czterech kaplic różańcowych na Kalwarii Panewnickiej. Na figurach Chrystusa, innych rzeźbach i drzwiach namalowano czarną farbą m.in. napisy „ave satan” – „chwała szatanowi”, symbole satanistów – pentagramy oraz malunki w kształcie męskich genitaliów. Franciszkanie, do których należy zdewastowane miejsce, poszukują sprawców i apelują o pomoc.

Należąca do zakonu franciszkanów Kalwaria Panewnicka to kilkuhektarowy teren, na którym odprawiane są nabożeństwa. Została założona ponad 100 lat temu, w 1909 r.

Jak poinformowała parafia św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach, do aktu wandalizmu doszło prawdopodobnie w nocy z piątku na sobotę. Zniszczone zostały cztery kaplice różańcowe, m.in. poprzez pomazanie figur i drzwi czarną farbą.

Zdewastowana została m.in. figura Chrystusa – namalowano na niej męskie genitalia. Obok zamieszczono kilka pentagramów oraz napis „ave satan”.

Franciszkanie apelują o pomoc. „Może ktoś potrafi wskazać sprawców. Każda informacja jest ważna. Może nadszedł już czas, aby zamykać Kalwarię” – napisano.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!