Wiadomości

Sporo się działo na imprezie u Owsiaka – policja odnotowała 83 przestępstwa i 69 wykroczeń

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od poniedziałku (29 lipca) trwają intensywne czynności policjantów z całej Polski pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim tym, którzy zdecydowali się przybyć na XXV „Pol’and’Rock” Festival. Mimo, że dziś w nocy ze sceny zabrzmią ostatnie akordy tegorocznego festiwalu, to praca mundurowych trwać będzie nadal. Apelujemy, aby powroty do domu były odpowiedzialne i bogate w rozsądek. Do dyspozycji miłośników festiwalu jak zawsze będą policjanci.

Od 29 lipca od godziny 8.00 realizowane są policyjne działania związane z zabezpieczeniem XXV „Pol’and’Rock” Festival. W tym czasie, do 3 sierpnia do godziny 5:00, sytuacja pod kątem zaistniałych zdarzeń przedstawia się następująco:

Łącznie zarejestrowane zostały 83 przestępstwa:

– 55 dotyczy zdarzeń narkotykowych, głównie posiadania środków odurzających
– 16 kradzieży, głównie dokumentów i pieniędzy z namiotów;
– 1 utrwalenie wizerunku nagiej osoby;
– 2 kradzieże rozbójnicze;
– 1 przywłaszczenie;
– 1 inna czynność seksualna;
– 2 nieumyślne spowodowanie śmierci;
– 1 spowodowanie wypadku w ruchu drogowym;
– 1 naruszenie nietykalności funkcjonariusza;
– 2 naruszenie ograniczenia lotów w przestrzeni powietrznej;
– 1 czynna napaść na policjanta

Z drobniejszych zdarzeń zanotowano 69 wykroczeń, polegających głównie na zaśmiecaniu, spożywaniu alkoholu, używaniu słów nieprzyzwoitych, nieobyczajnych wybrykach, kradzieżach, czy przewinieniach drogowych, z których większość zakończyła się mandatem. 8 z tych zdarzeń wykroczeniowych trafi do sądu z wnioskiem o ukaranie. W tym czasie w związku z opisanymi zdarzeniami, zatrzymanych zostało łącznie 70 osób. Według szacunków Policji liczba uczestników, którzy przyjechali na „Pol’and’Rock” Festival oscyluje w granicach 200 tys. Z tego 53 tys. przyjechało pociągami.

Poważniejsze wydarzenia w ramach zabezpieczenia „Pol’and’Rock” Festival:

1. Zgon na terenie festiwalu: 1 sierpnia 2019 roku o godzi. 9.50 policjanci otrzymali sygnał od służb organizatora, że na terenie festiwalu ujawniono zwłoki 35-letniego mężczyzny bez stałego miejsca zamieszkania. Przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia z udziałem prokuratora, a ciało zabezpieczono do sekcji zwłok, która wskaże przyczyny śmierci mężczyzny;

2. Zgon: 2 sierpnia 2019 roku o godz. 16.15 policjanci uzyskali informację o tym, że z terenu festiwali z pola namiotowego Pogotowie Ratunkowe przetransportowało do szpitala w Kostrzynie 54-letniego mężczyznę bez funkcji życiowych. Mimo podjęcia działań ratunkowych mężczyzna zmarł. Przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia, a ciało zabezpieczono do sekcji zwłok, która wskaże przyczyny śmierci mężczyzny;

3. Czynna napaść na policjanta zabezpieczającego Pol’And’Rock Festival: 1 sierpnia 2019 roku o godzinie 20.15, 36-letni mężczyzna dokonał czynnej napaści na policjanta ruchu drogowego, który kierował ruchem na ul. Gorzowskiej. Napastnik został obezwładniony i zatrzymany przez policjantów. Policjant w wyniku tego zdarzenia został ranny. Ma uszkodzony bark. Mężczyzna znajdował się pod działaniem narkotyków.

4. Wypadek z udziałem policjanta ruchu drogowego: 31 lipca o godz. 14.50 przy ul. Sikorskiego w Kostrzynie nad Odrą doszło do groźnego wypadku z udziałem policyjnego motocyklisty. Ten jadąc drogą z pierwszeństwem przejazdu nie miał szans uniknąć zderzenia z kierującym osobowym renault w wieku 56 lat, który wyjeżdżał z drogi podporządkowanej. Efektem tego był wypadek, w którym obrażenia odniósł policjant ruchu drogowego gorzowskiej komendy. Na miejscu pojawiły się służby ratunkowe, które udzieliły pomocy rannemu funkcjonariuszowi. Ten doznał otwartego złamania ręki, uszkodzenia wiązadeł w kolanie oraz urazu barku. Ranny policjant został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Gorzowie Wlkp.

5. Inna czynność seksualna: 1 sierpnia 2019 roku przyjęto zawiadomienie dotyczące innej czynności seksualnej wobec pokrzywdzonej kobiety.

6. Zatrzymany diler narkotykowy: 1 sierpnia o godzinie 1.00 w nocy służby organizatora ujawniły u 21-letniego mieszkańca województwa warmińsko-mazurskiego substancje psychotropowe w ilości 96 tabletek ekstazy oraz drobnych ilości haszyszu i marihuany. Mężczyzna został zatrzymany i odpowie za złamanie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

7. Naruszenie ograniczenia lotów w przestrzeni powietrznej: 32-letni obywatel Australii, który w nocy z czwartku na piątek (1 na 2 sierpnia 2019 roku) wykorzystał swojego drona do rejestracji obrazu podczas trwania koncertów. Na szczęście sytuację tę szybko zaobserwowali policyjni kontrterroryści, którzy są odpowiedzialni za monitorowanie tego co dzieje się w festiwalowej przestrzeni powietrznej. 32-letni Australijczyk został zatrzymany, a dron zabezpieczony.

8. Naruszenie ograniczenia lotów w przestrzeni powietrznej: 2 sierpnia 2019 roku o godzinie 16.00 na terenie festiwalu 63-latek wraz z 24 latkiem wbrew przepisom prawa wykonali lot dronem. Usłyszeli zarzuty z ustawy prawo lotnicze.

Opracował: nadkom. Marcin Maludy
Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!