Europa Polska Świat Wiadomości

Spór o wizy między USA a UE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje Fox News, istnieje możliwość, że Parlament Europejski zablokuje obywatelom USA możliwość przylotu do Europy bez wizy. 

 Unia Europejska od lat protestuje przeciwko wizom, jakie od obywateli pięciu państw członkowskich wymagane są przed wylotem do Stanów Zjednoczonych. Chodzi o  Polskę, Bułgarię, Rumuniie, Chorwacje i Cypr. Obywatele Stanów Zjednoczonych mogą bez konieczności posiadania wiz dostać się do wszystkich państw Wspólnoty, jednak obywatele tych pięciu krajów, które są członkami Unii Europejskiej, nie mogą dostać się bez wiz do USA.

Według „Wall Street Journal” taka postawa Parlamentu Europejskiego jest raczej przejawem wrogości wobec administracji nowego amerykańskiego prezydenta, Donalda Trumpa, niż realnym sposobem na zmianę sytuacji. Parlament grozi, że jeżeli nie zmieni się obecna sytuacja, Unia Europejska może zablokować bezwizowy wjazd w swoje granice dla wszystkich obywateli Stanów Zjednoczonych.

Warto dodać, iż zagrożenie ograniczenia wstępu obywateli USA do państw Unii jest raczej mało prawdopodobne. Wiązałoby się to z znacznym oziębieniem relacji UE z tym krajem. Co więcej należy pamiętać, iż postulaty zniesienia wiz dla obywateli pięciu wymienionych państw co jakiś czas pojawiają się w debacie publicznej i za każdym razem budzą podobne emocje. Jak dotąd Stany nie uczyniły żadnego kroku w tym kierunku, nie licząc oczywiście wyborczej deklaracji Donalda Trumpa wobec Polonii.

Źródło: FoxNews.com/ wmeritum.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!