Wiadomości

Sponsorowana przez Niemców fundacja nawaołuje do bojkotu wyborów do KRS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Nie kandydujcie do Krajowej Rady Sądownictwa” – tak brzmi wspólny apel aktywistów „Akcji Demokracji” i „Wolnych Sądów”. Pieniądze na fundację wpłacano zza naszej zachodniej granicy – donosi portal niezalezna.pl.

Nowelizacja o KRS została opublikowana 2 stycznia w Dzienniku Ustaw. Wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm – dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów – głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5, głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

Według przepisu przejściowego, propozycje kandydatów na członków Rady zgłasza się marszałkowi Sejmu w terminie 21 dni od dnia obwieszczenia w “Monitorze Polskim”. Obwieszczenie ws. rozpoczęcia procedury zgłaszania kandydatów na członków KRS ukazało się 4 stycznia. Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów są grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tys. obywateli. Mandat obecnych sędziów-członków KRS trwa do dnia poprzedzającego rozpoczęcie kadencji nowych członków Rady, “nie dłużej jednak niż przez 90 dni” od dnia wejścia nowelizacji w życie.

Bojkot wyborów do KRS zaczęła „Akcja Demokracja”. W apelu piszą, że „nowa KRS jest powoływana na podstawie przepisów łamiących Konstytucję i międzynarodowe standardy”. Tymczasem tylko w okresie od 1 stycznia do 31 lipca 2017 r. fundacja Akcja Demokracja otrzymała z zagranicy wsparcie finansowe w wysokości 90 tys. euro!

Co najciekawsze, wszyscy ubiegłoroczni sponsorzy Akcji Demokracji są powiązani z Niemcami: dwaj donatorzy to fundacje zarejestrowane za naszą zachodnią granicą, natomiast na czele rady nadzorczej trzeciego stoi Caio Koch-Weser – były wiceminister finansów Niemiec i były wiceprezes Deutsche Banku.

Warto też przypomnieć, że założycielem i pierwszym szefem EFK był George Polk – bliski doradca, współpracownik i wspólnik… George’a Sorosa.

Więcej:
http://niezalezna.pl/215014-fundacja-sponsorowana-przez-niemcow-nawoluje-do-bojkotu-wyborow-do-krs

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!