Wiadomości

Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej zawarły umowy z Inspektoratem Uzbrojenia na dostawę amunicji dla polskiej armii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej zawarły umowy z Inspektoratem Uzbrojenia na dostawę amunicji dla polskiej armii. Zakłady Metalowe Dezamet S.A. dostarczą 73 mm naboje przeciwpancerne do bojowego wozu piechoty BWP-1, a Mesko S.A. amunicję 30×173 mm do Rosomaka.

Amunicja PG-15W jest przeznaczona do głównego uzbrojenia zamontowanego w bojowym wozie piechoty BWP-1, tj. gładkolufowej, niskociśnieniowej armaty 2A28 Grom kalibru 73 mm. Pojazdy te są na wyposażeniu większości batalionów zmechanizowanych Wojsk Lądowych. Zakłady Metalowe Dezamet S.A. to jedyny producent tego typu amunicji w kraju. Zamówienie o wartości ponad 236 mln zł obejmuje 40 tysięcy sztuk. Dostawy zostaną zrealizowane w latach 2020-2022.

Amunicja 30×173 APFSDS-T, produkcji Mesko S.A, przeznaczona jest do rażenia celów opancerzonych na odległość do 4000 m. Znajduje zastosowanie m.in. w armatach Mk44 Bushmaster II, zamontowanych na kołowych transporterach opancerzonych Rosomak. Wartość umowy wynosi ponad 128 mln zł, a planowany termin dostaw przypada na lata 2019-2022.

– Celem Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest dostarczanie nowoczesnego sprzętu i wyposażenia dla polskiej armii. Cały czas rozwijamy nasze kompetencje w obszarze produkcji amunicji. Podpisane dziś umowy stanowią potwierdzenie, że nasze wyroby to nie tylko wysoka jakość i bezpieczeństwo dostaw, ale także sprostanie wymogom stawianych przez wojsko – powiedział Sebastian Chwałek, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Asortyment Zakładów Metalowych Dezamet S.A. obejmuje różne rodzaje amunicji artyleryjskiej, moździerzowej i granatnikowej. Firma świadczy także usługi i realizuje sprzedaż w zakresie produkcji cywilnej oraz obróbki metali, a także posiada akredytowane laboratorium pomiarowe i badawcze. Jest laureatem wielu wyróżnień, w tym prestiżowej nagrody Defender, przyznawanej podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. W tym roku Dezamet obchodzi jubileusz 80-lecia istnienia.

Mesko S.A. jest największym w Polsce producentem amunicji oraz rakiet przeciwpancernych i przeciwlotniczych. Firma produkuje amunicję małokalibrową, średniokalibrową, czołgową i artyleryjską, jak również zestawy rakietowe: Grom, Piorun i Spike oraz rakiety Feniks i NLPR 70. W listopadzie 2019 r. Mesko S.A. w ramach realizacji umowy inwestycyjnej ze Skarbem Państwa otrzymała dokapitalizowanie w wysokości 400 mln zł na inwestycje realizowane w zakładach w Pionkach i Skarżysku-Kamiennej. Pozwoli to wzmocnić strategiczne kompetencje Polskiej Grupy Zbrojeniowej w zakresie produkcji prochu, amunicji i rakiet.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!