Wiadomości

Specjalna komórka do śledzenia prezesa Orlenu? Wypłynęło nagranie z odprawy w „Gazecie Wyborczej”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś rano portal tvp.info opublikował nagranie ze spotkania zarządu Agory z redakcją „Gazety Wyborczej”. Z nagrania wynika, że zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” kierujący działem Kraj nadzoruje specjalny zespół do „tropienia Obajtka”, co ujawnia podczas wspomnianego spotkania wicenaczelny pisma Bartosz Wieliński.

“Pracownicy „Gazety Wyborczej” spotkali się z zarządem Agory pod koniec listopada 2021 roku (zaraz po zwolnieniu przez kierownictwo Agory Jerzego Wójcika, dyrektora wydawniczego „Wyborczej” i przyjaciela Adama Michnika)” – informuje tvp.info.

„Ujawnione przez nas fragmenty prowadzonych rozmów dotyczą nie tylko branży medialnej i czytelników „GW”, ale całego społeczeństwa, wobec którego bohaterowie tego spotkania pretendują do roli kaznodziejów i moralizatorów. Potwierdzają też krążącą opinię o „Gazecie Wyborczej”, że gdy rusza z nagonką i obiera sobie za cel zniszczenie jakiegoś człowieka, to zrobi wiele i poświęci duże środki, żeby ten cel osiągnąć” – czytamy na tvp.info.

Jak podkreślono – w spotkaniu po stronie kierownictwa spółki biorą udział prezes zarządu Agory Bartosz Hojka i członkini zarządu Anna Kryńska-Godlewska. Po stronie redakcji „GW” słychać głosy m.in. Wojciecha Czuchnowskiego, Adama Michnika, Piotra Stasińskiego, Romana Imielskiego, Justyny Dobrosz-Oracz i Bartosza Wielińskiego.

Główną sprawą jest pomysł zarządu, by połączyć „Gazetę Wyborczą” z portalem gazeta.pl – portalem należącym do wydawnictwa, który jest pogardliwie nazywany przez redakcję gazety „piątym portalem w Polsce”. Jak czytamy, „serwis miałby uzyskać dostęp do danych „Wyborczej”, a pracownicy „GW” boją się cięć budżetowych i zwolnień”.

Podczas spotkania – jak podaje tvp.info – padają zarzuty pod adresem kierownictwa Agory i Gazety.pl. Mają one dotyczyć “próby odebrania danych subskrybentów Wyborczej i wystawienia ich na targowanie przez Agorę i Gazetę”. Menadżerom spółki wypominana jest niekompetencja, ujawnione zostają praktyki promowania tekstów przez zaprzyjaźniony TVN24. Mowa jest też o nagonce na Daniela Obajtka i dystrybucji budżetu („tortu”).

“Ja mam problem z tym, jak wy definiujecie niezależność redakcji. Niezależność redakcji (…) w dzisiejszych czasach to jest to, jak artykuł zostanie wypromowany (…) czy będzie na przykład reklama w TVN24 przed jego publikacją. (…) To jest analiza danych naszych prenumeratorów, ale to jest także nasz budżet roczny. Ja mam w tej chwili dziennikarzy, którzy pracują nad bardzo poważnym, międzynarodowym śledztwem dotyczącym bardzo grubych przewałów. Roman [Imielski] ma w swoim dziale dziennikarzy, którzy non stop tropią pana Obajtka i innych ludzi” – ma mówić w nagraniu Bartosz Wieliński.

Paweł Wroński mówiąc o celach powstania Agory stwierdza, że „powstała jako spółka, która miała chronić »GW« przed polityką”. Adam Michnik narzeka na cenzurę wewnątrz Agory związaną z publikacjami „GW” i wróży „permanentny toksyczny układ” między stronami.

Jednak zdaniem tvp.info “najmocniejsze wystąpienie ma Piotr Stasiński”.

“Ujawnia, że Agora żądała zdjęcia artykułu o Allegro, bo był krytyczny wobec tej firmy, a to przecież główny reklamodawca Gazeta.pl i że „wszyscy tutaj o tym wiedzą”. Brutalnie atakuje zarząd, zarzucając „szurum-burum, żeby gwizdnąć dane czytelników”, stawiając ostre zarzuty żądzy kasy i władzy. „Chodzi wam o władzę i pieniądze! O nic więcej wam nie chodzi!” – denerwuje się Stasiński. Jego przemowa zostaje nagrodzona burzą braw” – czytamy.

/TVP Info, tysol.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!