Gospodarka Wiadomości

spalinowe pojazdy Link z bydgoskiej Pesy otrzymały niemiecką homologację

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemiecki Urząd Transportu Kolejowego EBA wydał decyzję o dopuszczeniu do ruchu spalinowych pojazdów Link wyprodukowanych przez Pesa Bydgoszcz dla Deutsche Bahn.

Po przeprowadzonych wcześniej pozytywnie zakończonych badaniach i testach Pesa złożyła niezbędne do uzyskania homologacji dokumenty w EBA, która 30 maja wydała decyzję o dopuszczeniu pojazdów LINK dla DB do ruchu na terenie Niemiec.

Jak dowiedział się nieoficjalnie “Rynek Kolejowy” 8 maja pierwszy Link wyjechał już do Niemiec, kolejny znalazł się tam w połowie miesiąca. Trwają szkolenia niemieckich maszynistów. A właściwe dostawy mają ruszyć od lipca.

Otrzymana przez Pesę homologacja dotyczy pojazdów dwuczłonowych. 18 maja Pesa złożyła pełną dokumentację na homologację trójczłonowej wersji.

W ramach umowy ramowej zamówiono już łącznie 71 pojazdów dla regionów Sauerland, Allgäu i Hessen.

Niemiecki przewoźnik w 2012 r. podpisał z Pesą umowę ramową na dostawę do 470 pojazdów spalinowych typu Link dla spółki DB Regio. Jej maksymalna wartość to ok. 1,2 miliarda euro. Pierwotnie dostawę pierwszego Linka zakładano w 2016 r., problemem był właśnie długotrwały proces homologacji. Ewentualne kary umowne mają być przedmiotem negocjacji z zamawiającym. Nie zostały jeszcze ustalone, ale wiele zależy od terminu zakończenia dostaw.

Rynek Kolejowy/’

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!