Wiadomości

Sondaż: Większość Ukraińców popiera rządy “silnej ręki” w warunkach wojny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) wynika, iż 58 proc. mieszkańców Ukrainy system polityczny kraju w warunkach wojny z Rosją powinien opierać się na rządach „silnej ręki”. Ich zdaniem kluczowe decyzje należy pozostawić prezydentowi. Zaledwie 14 proc. respondentów uznało, że nawet podczas wojny ważniejsze jest zachowanie reguł demokracji.

Analitycy KMIS zauważają, że w zasie konfliktu zbrojnego wzrasta zapotrzebowanie na rządy charyzmatycznych liderów. Na potwierdzenie tego wniosku przytoczyli dane, według których aż 79 proc. Ukraińców popiera ingerencję prezydenta w działalność rządu i parlamentu, jeśli służy to „wzmocnieniu obrony państwa”. Odmiennego zdania było 16 proc. badanych – w ich ocenie rozdział kompetencji pomiędzy władzami wykonawczą i ustawodawczą powinien być zachowany niezależnie od stanu wojny.

Ukraińcy popierają też ograniczenia wolności wypowiedzi w szczególnych okolicznościach rosyjskiej inwazji. 57 proc. ankietowanych uznało, że osoby „publicznie głoszące opinie szkodliwe dla państwa” powinny podlegać karze. Z tym poglądem nie zgodziło się 37 proc. Ukraińców.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!