Wiadomości

Sondaż: Kto pomoże Polsce, gdyby została zaatakowana?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad połowa badanych uważa, że w przypadku napaści zbrojnej na Polskę z pomocą ruszą nam NATO i Stany Zjednoczone. Na pomoc ze strony Niemiec i Francji Polacy nie liczą.

“Gdyby doszło do zbrojnej napaści na Polskę, to które kraje lub organizacje międzynarodowe Pana (i) zdaniem przyszłyby w pierwszej kolejności z pomocą Polsce?” – brzmiało pytanie, którego zadał ankietowanym Instytut Badań Spraw Publicznych (IBSP).

Najwięcej, bo prawie 60 proc. wskazało na NATO, a w drugiej kolejności na Stany Zjednoczone (50,19 proc.). Na trzecim miejscu, ale z dużą różnicą, uplasowały się państwa bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia), na które wskazało 27,26 proc. pytanych.

22,5 proc. respondentów uważa, że w przypadku zbrojnego ataku na Polskę pomoże nam Wielka Brytania, a 16,5 proc., że Ukraina. Pomocy ze strony krajów skandynawskich (Szwecji, Finlandii i Norwegii) spodziewa się nieco ponad 10 proc. badanych. Na Niemcy liczy tylko 7,87 proc., a na Francję jedynie 2,86 proc. Mniej niż 1 proc. wskazało na Izrael. O tym, że Polsce nie pomoże nikt, przekonanych jest nieco ponad 6 proc. ankietowanych.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!