Wiadomości

Sondaż: Czy Polacy boją się szczepionki AstryZeneki?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

52,2 proc. badanych, w związku z doniesieniami na temat efektów ubocznych, zrezygnowałoby z przyjęcia szczepionki AstraZeneca.

SW Research przygotowało sondaż dla portalu Rzeczpospolitej na temat stosunku Polaków do szczepionki AstraZeneca. Respondentów zapytano, czy „słyszeli o doniesieniach medialnych na temat potencjalnych efektów ubocznych szczepionki na COVID-19 koncernu AstraZeneca”. Na tak zadane pytanie „tak” odpowiedziało 78,5 proc. respondentów, „nie” – 9,3 proc., a 12,2 proc. stwierdziło, że „trudno powiedzieć”.

Wskazano, że częściej te doniesienia słyszały kobiety (81 proc. vs mężczyźni – 76 proc.), osoby w wieku powyżej 50 lat (86 proc.), mieszkańcy miast do 20 tys. mieszkańców (84 proc.), respondenci z wykształceniem średnim lub wyższym (po 79 proc.) oraz o dochodzie netto w przedziale 2001-3000 zł (82 proc.).

– Spośród osób, które słyszały doniesienia bardziej skłonni do rezygnacji ze szczepienia są mężczyźni (54 proc. vs kobiety – 51 proc.), osoby w wieku 25-34 lata (59 proc.), o dochodach netto poniżej 1000 zł (60 proc.) – powiedziała Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager w SW Research.

W badaniu zapytano również ankietowanych, „Czy w związku z doniesieniami medialnymi o potencjalnych efektach ubocznych szczepionki na COVID-19 koncernu AstraZeneca zrezygnowaliby z przyjęcia tej szczepionki?”. 52,2 proc. badanych odpowiedziało „tak”, 19,8 proc. respondentów „nie”, zaś 28 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!