Wiadomości

Solidarna Polska przeciwna powiązaniu funduszy UE z tzw. praworządnością

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Solidarna Polska w zdecydowany sposób sprzeciwia się sformułowanej przez niemiecką prezydencję propozycji powiązania wypłat z budżetu Unii Europejskiej z tzw. zasadą praworządności, nie chodzi tu bowiem o praworządność, a o kolonizację – oświadczył we wtorek Zarząd Krajowy SP.

Porozumienie w sprawie mechanizmu dotyczącego warunkowości i praworządności w budżecie UE w negocjacjach między Parlamentem Europejskim i niemiecką prezydencją zawarto w ubiegły czwartek. Dzień później było omawiane przez unijnych ambasadorów. Na posiedzenie tego gremium ma trafić również w środę.

– Solidarna Polska w zdecydowany sposób sprzeciwia się sformułowanej przez niemiecką prezydencję propozycji powiązania wypłat z budżetu Unii Europejskiej z tzw. zasadą praworządności. Nie chodzi tu bowiem o praworządność, a o kolonizację — głosi oświadczenie Zarządu Krajowego SP przekazane PAP we wtorek.

Zdaniem polityków partii Zbigniewa Ziobro, „niemiecka propozycja jest w praktyce niczym innym jak próbą radykalnego ograniczenia suwerenności Polski i Węgier, a także innych krajów, które w przyszłości odważyłyby się wykazać niezależnością od głównego ośrodka decyzyjnego Unii”. Według nich, to „środek służący politycznej, kulturowej i ostatecznie też gospodarczej kolonizacji naszych krajów”.

Według polityków SP, „to, co było dotąd zależne wyłącznie od woli obywateli danego kraju wyrażonej w demokratycznych wyborach, w zamyśle projektodawców ma faktycznie zależeć od decyzji brukselskich urzędników”.

– W konsekwencji taka sytuacja oznaczałaby marginalizację znaczenia demokratycznych wyborów Polaków dokonaną pod fałszywym pretekstem obrony praworządności — napisano.

– Zuchwałość tej propozycji polega na tym, że jest przedstawiona jako służąca obronie praworządności, a naprawdę stanowi zamach na treść obowiązujących traktatów europejskich. Jest bowiem sprzeczna z art. 7 TUE (Traktatu o UE – PAP), który przesądza, że sankcje za naruszenie praworządności wymagają jednomyślności wszystkich państw (z pominięciem tego, którego dotyczy procedura). Tymczasem proponowany mechanizm tę traktatową zasadę brutalnie łamie, prowadząc tym samym do gwałtu na europejskiej praworządności — napisano.

– Ta operacja jest realizowana przez Komisję Europejską kierowaną przez niemiecką polityk Ursulę von der Leyen, razem z prezydencją sprawowaną przez niemieckie państwo. Daleko idące ograniczenie naszej suwerenności ma być realizowane w białych rękawiczkach, ale przy użyciu bezprawia. Dokładnie przy użyciu bezprawnych sankcji o ogromnej finansowej sile — głosi oświadczenie SP.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!