Gospodarka Polska Wiadomości

Śmigłowce dla komandosów i do zwalczania okrętów podwodnych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Nie ma obecnie potrzeby pozyskiwania śmigłowców szkoleniowych i testowych. MON zamierza kupić osiem śmigłowców dla wojsk specjalnych, a także maszyny do zwalczania okrętów podwodnych, które będą miały funkcję ratownictwa morskiego – powiedział w czwartek wiceszef MON Bartosz Kownacki.

Gdy chodzi o śmigłowce do zwalczania okrętów podwodnych, to przewidziano zakup „w zależności od tego, jak będą się kształtowały warunki cenowe, jak powiedział wiceminister, od czterech – w pierwotnym założeniu – do zwiększenia oferty później o kolejne cztery śmigłowce”.

W poniedziałek minął termin składania wstępnych ofert w postępowaniach na dostawę 16 śmigłowców dla sił specjalnych i morskich.

Z trzech podmiotów uczestniczących w postępowaniach Airbus Helicopters i WSK PZL-Świdnik przedstawiły oferty w obu postępowaniach, a PZL Mielec – tylko w postępowaniu na śmigłowce dla sił specjalnych. Obecne postępowanie na śmigłowce rozpoczęto się po zaprzestaniu w październiku ub. r. – bez podpisania umowy – negocjacji offsetowych z Airbus Helicopters, producentem H225M Caracal, wybranego w przetargu rozpisanym przez poprzedni rząd.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!