Wiadomości

Słupscy radni chcą przyjąć pomnik Jana Pawła II z francuskiego Ploërmel. Co na to Robert Biedroń?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Radni Słupska są gotowi przyjąć pomnik Jana Pawła II z francuskiego Ploërmel – wynika z rezolucji rady miasta, którą ta przyjęła w czwartek.

Pomnik Jana Pawła II we francuskim Ploërmel stoi od 2006 r. Z końcem października 2017 r. zapadło postanowienie Rady Stanu, które nakazuje zdjęcie krzyża z pomnika. 

Na tę decyzję zareagował polski rząd. Ówczesna premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd podejmie starania, by przenieść pomnik do Polski, jeśli będzie na to zgoda francuskich władz i lokalnej społeczności. 

W czwartek słupscy radni wyrazili wolę przyjęcia pomnika Jana Pawła II na teren miasta, jeśli ten przenoszony byłby do Polski. Za przyjęciem rezolucji bez dyskusji zagłosowało 14 radnych, dwóch było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu. 

– Rada Miejska w Słupsku solidaryzuje się ze stanowiskiem Pani Premier i deklaracją podjęcia przez Polski Rząd działań, by „ocalić od ocenzurowania” pomnik papieża Jana Pawła II w Ploërmel we Francji i przenieść go do Polski, „gdzie znajdzie swój dom na Ziemi Ojczystej” – czytamy w rezolucji. 

Radni napisali, że nie godzą się na „niszczenie symboli i wartości chrześcijańskich w przestrzeni publicznej i prywatnej”, i stoją na stanowisku, że „fundamentem naszej kultury i naszej cywilizacji jest chrześcijaństwo”. Dodali, że „spuścizna kulturowa i duchowa św. Jana Pawła II wymaga od nas wszystkich, by w razie potrzeby stanąć w jej obronie. Jest to nie tylko nasza dobra wola, ale także nasz patriotyczny obowiązek” – wskazano. 

6 listopada do biura rady trafiła petycja od mieszkańca Słupska dotycząca inicjatywy uchwałodawczej w sprawie poparcia działań rządu w kwestii przeniesienia pomnika Jana Pawła II z Francji do Polski i przyjęcia go na teren Słupska. 

Słupski samorząd jest już kolejnym, który solidaryzuje się z działaniami Szydło w sprawie pomnika Jana Pawła II i który chce go mieć w przyszłości u siebie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!