Europa Wiadomości

Słowacja przetestowała dwie trzecie swoich obywateli na obecność koronawirusa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal nczas.com premier Słowacji Igor Matovicz poinformował, że w sobotę i niedzielę przetestowano na obecność SARS-CoV-2 prawie 3,63 mln ludzi, czyli dwie trzecie mieszkańców Słowacji. Testy wykazały 38 359 osób zakażonych, co stanowi 1,06 proc. testowanych.

Zdaniem premiera powszechne testy są alternatywą dla ogólnokrajowej kwarantanny. Matovicz uznał, że Słowacja pokazała drogę innym krajom dotkniętym przez pandemię. Uważa jednak, że wyniki testów nie pozwalają na znoszenie obowiązujących ograniczeń. Ponownie wezwał osoby z negatywnym wynikiem testów, aby przestrzegały podstawowych zaleceń higienicznych i zachowywali się odpowiedzialnie.

Premier uważa, że wyników ogólnokrajowego testu w żaden sposób nie można przyjąć jako uspokajające. Jego zdaniem jeden procent pozytywnych testów oznacza, że co 40. lub co 50. osoba w kraju może być zakażona.

Po zakończonych w niedzielę testach rząd chciał kontynuować je w najbliższy weekend ponownie w skali całego kraju. Obradujące w poniedziałek konsylium rządowych ekspertów nie zaleciło takiej operacji.

Zdaniem specjalistów testy należy prowadzić w sposób ukierunkowany na określone grupy ludzi, pracowników lub mieszkańców konkretnych miejscowości lub regionów. Decyzję ma podjąć Centralny Sztab Kryzysowy, który także ma zdecydować o obowiązkowych testach wykonywanych na granicach. Nie wiadomo, kiedy rząd przedstawi wiążące decyzje o przyszłości programu powszechnych testów.

Co wy na to?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!