Wiadomości

Słowacja poprze unijne embargo na rosyjską ropę, jeśli…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Słowacja poprze unijne embargo na rosyjską ropę, jeśli otrzyma trzyletni okres przejściowy – oświadczył słowacki wicepremier i minister gospodarki Richard Sulik.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w środę, że KE w ramach szóstego pakietu sankcji wobec Rosji będzie namawiać unijne kraje do wycofania się z importu rosyjskiej ropy.

Według źródeł dyplomatycznych, Bruksela zaproponowała państwom UE rezygnację z importu ropy z Rosji w ciągu sześciu miesięcy, a importu produktów naftowych od 2023 roku.

KE zgodziła się zrobić wyjątek wobec Węgier i Słowacji i pozwoli im kupować rosyjską ropę w ramach istniejących kontraktów do końca 2023 roku, aby oba kraje nie zawetowały sankcji.

– Słowacja zgadza się z propozycją Komisji Europejskiej nałożenia embarga na dostawy rosyjskiej ropy do krajów UE, jeśli otrzyma trzyletni okres przejściowy – poinformował w środę słowacki wicepremier i minister gospodarki Richard Sulik.

Według niego nie jest prawdą, że Bratysława nie dołączy do kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji. – Wręcz przeciwnie, Słowacja zawsze te sankcje popierała – dodał. – Działamy razem z innymi krajami Unii Europejskiej, ale też domagamy się solidarności z nami – oświadczył Sulik, podkreślając, że Słowacja będzie nalegać na przyznanie jej okresu przejściowego.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!