Wiadomości

Śledczy ujawniają szczegóły zorganizowanego procederu migracyjnego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd na wniosek warszawskiej prokuratury aresztował na dwa miesiące obywatela Tadżykistan, który jest podejrzany o udzielenie pomocy cudzoziemcom w nielegalnym przekroczeniu polskiej granicy. Śledczy ujawniają szczegóły zorganizowanego procederu migracyjnego

W czwartek 7 października funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali na Moście gen. Grota-Roweckiego w Warszawie pięć osób obywatelstwa syryjskiego, jemeńskiego i irackiego – w wieku od 18 do 39 lat – oraz kierowcę – obywatela Tadżykistanu. Służby potwierdziły, że pasażerowie samochodu nielegalnie przekroczyli granicę Polski z terenu Białorusi.

– Osoby te usłyszały zarzuty popełnienia czynu zabronionego – przekroczenia wbrew przepisom granicy RP we współdziałaniu z innymi osobami, który zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat trzech. Kierowcy samochodu grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu – informuje portal tvp.info prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

W sobotę sąd rejonowy na wniosek prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa-Żoliborz zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec obywatela Tadżykistanu (na okres dwóch miesięcy).

Prokuratura informuje też, że w oparciu o wyjaśnienia złożone przez podejrzanych odtworzono szczegóły zorganizowanego procederu migracyjnego.

– Osoby te dostały się drogą lotniczą na teren Białorusi – do Mińska. Część z nich od dłuższego czasu przebywała w Rosji. Po przybyciu do Mińska podejrzani spędzili kilka dni w hotelach, skąd wyruszyli taksówkami w kierunku polsko-białoruskiej granicy. Kolejne dni spędzili w lesie w oczekiwaniu na dogodny moment nielegalnego przekroczenia granicy. Za pośrednictwem komunikatorów internetowych cudzoziemcy uzyskali informację o lokalizacji miejsca przejścia i oczekiwania kierowcy, którego zadaniem było przetransportowanie ich do granicy z Niemcami – przekazała Skrzyniarz.

Podejrzani wyjaśnili, że uzyskali informację o możliwości przedostania się do Polski z terenu Białorusi. Celem ich podróży nie była Polska, którą traktowali jedynie jako kraj tranzytowy, ale Niemcy i Holandia. Organizatorzy nielegalnej migracji pobrali od nich opłaty od dwóch do ośmiu tysięcy dolarów.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!