Kultura Wiadomości

Skradli księgi warte kilka milionów zł, w tym „O obrotach ciał niebieskich” Kopernika

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trzech złodziei wspięło się na dach, wywierciło otwór w świetliku i opuściło się na linie unikając alarmu. Łupem sprawców padły niezwykle rzadkie książki o szacunkowej wartości miliona funtów.

Książki składowane były w magazynie w Feltham, w pobliżu lotniska Heathrow. Miały zostać przetransportowane do Kalifornii. W sumie 160 publikacji o wartości około 2 milionów funtów. Złodzieje zabrali 51, w tym drugie wydanie „O obrotach ciał niebieskich” Kopernika z 1566 roku – klejnot kolekcji, którego wartość oszacowano na 251 tysięcy funtów.

Napastnicy mieli otworzyć cztery kontenery i wybrać jedynie niektóre książki. wybrane – zostały umieszczone w torbach i wciągnięte na linie na dach magazynu. Złodzieje wraz z książkami mieli następnie opuścić się do czekającego w pobliżu vana. Podejrzewa się, że skok został zrobiony „na zamówienie”.

Łupem złodziei padły także książki Galilieusza oraz kilka bardzo rzadkich wydań „Boskiej komedii” Dantego.

– Jestem bardzo zdenerwowany, bo te książki to nie jest coś, co można ot tak kupić wszędzie. Sprzedanie takiej książki na rynku nie jest możliwe. Wszyscy w tej branży wiedzą, które książki pochodzą z kradzieży – podkreślał właściciel Alessandro Meda Riquier.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!