Wiadomości

Skandaliczne słowa podczas debaty o reparacjach dla Polski w telewizji Al-Jazeera

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W telewizji Al Jazeera odbyła się debata o reparacjach, których Polska domaga się od Niemiec, i nagle w dyskusji pada argument o “Niemcach, którzy ginęli w polskich obozach koncentracyjnych”.

Na Zamku Królewskim w Warszawie został przedstawiony raport o polskich stratach wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939-1945. Według wyliczeń ekspertów, ogólna kwota strat poniesionych przez Polskę w wyniku inwazji Niemiec wynosi 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Sprawę opisały media na całym świecie. Teraz była również przedmiotem debaty w katarskiej telewizji Al Jazeera. Wymianę opinii zaproszonych gości poprzedziła emisja materiału, w którym przypomniano o 6 milionach polskich ofiar.

Zaproszony do dyskusji dziennikarz TVP Michał Rachoń przypomniał więc, że raport był przygotowywany wiele lat. Odpowiadając na zarzuty, że Polska chce przykryć nim problemy gospodarcze i trudne relacje z rządem w Berlinie wskazywał, iż wszystkie partie polityczne w polskim Sejmie poparły pomysł domagania się reparacji już w 2004 roku.

– Nie zgadzam się, że jest to robienie polityki na historii. Faktem jest, że z moralnej odpowiedzialności Niemiec, co do której wszyscy się tutaj zgadzamy, nie wyniknęły żadne rekompensaty za stratę milionów ludzkich żyć. Mam tutaj ten raport. Został stworzony przez grupę naukowców – powiedział wskazując, że jest to publikacja ekspertów, a nie polityków.

Co więcej dziennikarz dodał, że w niemieckich bankach nadal istnieją konta, na które wpływały pieniądze zrabowane z banków w Polsce.

Dyskusja w studiu zaogniła się, gdy do głosu doszedł Maximilian Hess, politolog z Foreign Policy Research Institute. – Myślę, że nikt nie podważa niemieckiej odpowiedzialności – stwierdził – ale chcę powiedzieć, że Niemcy też mieli bliskich, którzy zginęli w polskich obozach koncentracyjnych.

Rachoń natychmiast przerwał tę wypowiedź i zaznaczył, że Polska nigdy nie tworzyła takich obozów. Hess poprawił się więc wspominając o „obozach koncentracyjnych, które były zlokalizowane na terytorium Polski”. Dziennikarz TVP znów interweniował i zaznaczył, że były to niemieckie obozy utworzone na terytoriach okupowanych przez nazistowskie Niemcy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!