Wiadomości

Skandal w Związku Polaków na Białorusi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zawieszeniem w prawach członków Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi byłego prezesa Mieczysława Jaśkiewicza oraz jego zastępczyni Heleny Dubowskiej, a także odwołaniem tej ostatniej z funkcji dyrektora Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie, zakończyło się posiedzenie Rady Naczelnej ZPB.

12 lutego zebrała się w Grodnie Rada Naczelna Związku Polaków na Białorusi. Obecni na posiedzeniu byli przedstawiciele polskiej dyplomacji, między innymi, charge d’affaires w Ambasadzie RP w Mińsku Michał Chabros, rzecznik Ambasady RP w Mińsku Marcin Wojciechowski, konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek, a także delegacja najważniejszej organizacji partnerskiej ZPB w Polsce – Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” (SWP), w składzie: Hanna Gałązka, p.o. obowiązki prezesa SWP, Anna Kietlińska, prezes Podlaskiego Oddziału SWP oraz Maria Żeszko, prezes honorowa Podlaskiego Oddziału SWP.

Mieczysławowi Jaśkiewiczowi, który kierował Związkiem Polaków na Białorusi do 10 grudnia 2016 roku, postawiono zarzut, iż fikcyjnie zatrudniał on w stanowiącej – jak napisano na portalu znadniemna.pl – zaplecze gospodarcze ZPB spółce „Kresowia”, której równocześnie byt prezesem, swoją córkę, która w rzeczywistości na stałe mieszka w Polsce, a następnie nie chciał przekazać dokumentacji spółki nowemu zarządowi Związku i wraz z Heleną Dubowską blokował jej przejęcie przez nowe władze.

Jaśkiewiczowi zarzucono ponadto, iż prowadził rozmowy z białoruskimi władzami na temat legalizacji ZPB w tajemnicy przed pozostałymi członkami Zarządu Głównego ZPB oraz Radą Naczelną poprzedniej kadencji, a także w tajemnicy przed delegatami IX Zjazdu ZPB, gdyż działań na rzecz legalizacji ZPB nie ujawniał podczas posiedzenia żadnego z tych gremiów.

/znadniemna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!