Felietony

Skamieniałość największego znanego lądowego drapieżnika pochodzi z Kanady

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Skamieniałość największego znanego lądowego drapieżnika, tyranozaura, który żył 66 mln lat temu, pochodzi z Kanady. Jego szkielet wzięli na warsztat naukowcy. Relacja ukazała się na łamach pisma „The Anatomical Record”.

Tyranozaur rex (król), którego nazwano Scotty, w ciągu swojego dość długiego, jak na tyranozaury, życia osiągnął długość 13 metrów. – To jest rex pośród rexów – przedstawia żartobliwie bohatera opracowania naukowego Scott Persons z University of Alberta (Kanada).

Skamieniałość odkryto w kanadyjskiej prowincji Saskatchewan. Wydarzenie świętowano butelką szkockiej whisky, stąd imię olbrzyma.

Persons przypomina, że wśród tyranozaurów daje się zauważyć pewną różnorodność w budowie ciała. W przypadku części z nich jest ona „smukła”, u innych – bardziej masywna. Scotty należy do tej drugiej grupy. Pomiary kości pozwoliły na ustalenie jego szacunkowej masy, która mogła wynosić prawie dziewięć ton. Czyni to z tego osobnika największego znanego drapieżnego dinozaura.

Szkielet został odkryty w 1991 r., jednak skamieniałość otoczona była piaskowcem, który udało się usunąć dopiero po dekadzie prac. Wtedy też naukowcy mogli zabrać się do badania szkieletu.

Scotty odznaczał się nie tylko dużymi rozmiarami i masą, ale również wiekiem, jaki osiągnął.

„Był najstarszym znanym T. rexem” – pisze Persons. Jak dodaje naukowiec, można się o tym dowiedzieć, badając przekrój kości i licząc warstwy, które przyrastały w ciągu mijających lat życia dinozaura. Dla tyranozaurów podeszły wiek oznaczał ok. 30 lat. Taki wiek osiągnął Scotty.

Analiza kości dowodzi, że życie tego osobnika obfitowało w gwałtowne zdarzenia. Świadczą o tym blizny, ślady po złamaniach na żebrach czy ugryzień na ogonie. Zapewne są to pamiątki po odbytych potyczkach.

Szkielet Scotty’ego, największego znanego lądowego drapieżnika, obejrzeć można będzie w maju na wystawie w Royal Saskatchewan Museum.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!