Wiadomości

Seria eksplozji w pobliżu akademii wojskowej w Afganistanie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do 11 wzrosła liczba afgańskich żołnierzy, którzy zginęli w poniedziałkowym ataku na ich posterunek w pobliżu akademii wojskowej w stolicy Afganistanu Kabulu – poinformował resort obrony tego kraju. Rannych zostało co najmniej 16 wojskowych.

Do przeprowadzenia ataku przyznało się Państwo Islamskie (IS). Uzbrojeni w granatniki przeciwpancerne i broń automatyczną napastnicy zaatakowali tuż przed świtem posterunek wojskowy w pobliżu silnie ufortyfikowanej uczelni. Dwaj napastnicy wysadzili się w powietrze, dwaj kolejni zginęli w walce, a jednego ujęto.

Rzecznik ministerstwa obrony Dawlat Waziri podkreślił, że „atak był wymierzony w pododdział wojskowy strzegący bezpieczeństwa akademii, a nie w samą akademię”.

Początkowo przypuszczano, że odpowiedzialność za zamach mogą ponosić talibowie, którzy przyznali się do dwóch niedawnych ataków w Kabulu.

W sobotę w potężnej eksplozji ambulansu wyładowanego materiałami wybuchowymi w dzielnicy zagranicznych ambasad i budynków rządowych zginęły co najmniej 103 osoby, a 235 zostało rannych. Był to najkrwawszy akt terroru w afgańskiej stolicy od maja 2017 roku, gdy w eksplozji przy ambasadzie Niemiec życie straciło 150 osób.

Z kolei 20 stycznia także w Kabulu doszło do ataku na hotel Intercontinental, w którym zginęło 40 osób, w tym 25 Afgańczyków i 15 cudzoziemców.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!