Historia Wiadomości

Sensacyjne odkrycie w wielkiej piramidzie w Gizie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Egipscy urzędnicy zajmujący się antykami twierdzą, że potwierdzili istnienie ukrytego wewnętrznego korytarza nad głównym wejściem do Wielkiej Piramidy w Gizie. Wideo z endoskopu pokazało wnętrze korytarza, który ma 9 m długości i 2,1 m szerokości – donosi BBC.

Urzędnicy twierdzą, że mógł on zostać zbudowany w celu ponownego rozłożenia ciężaru piramidy wokół wejścia lub innej jeszcze nieodkrytej komory. Po raz pierwszy wykryto go w 2016 roku za pomocą techniki obrazowania zwanej muografią.

Zespół naukowców z projektu ScanPyramids był w stanie wyczuć zmiany gęstości wewnątrz piramidy, analizując sposób penetracji jej przez miony, które są produktami ubocznymi promieni kosmicznych, które są tylko częściowo pochłaniane przez kamień. Nieinwazyjna technika wykryła pustą przestrzeń za północną ścianą Wielkiej Piramidy, około 7 m nad głównym wejściem, w miejscu, gdzie znajduje się kamienna struktura w kształcie jodełki. Dalsze testy przeprowadzono za pomocą radaru i ultradźwięków, zanim endoskop o szerokości 6 mm (0,24 cala) został wprowadzony przez maleńkie połączenie między kamieniami tworzącymi szewrony.

Nagranie z kamery zostało ujawnione na konferencji prasowej obok piramidy w czwartek. Ukazało ono pusty korytarz ze ścianami z grubo ociosanych bloków kamiennych i sklepionym kamiennym stropem. „Będziemy kontynuować skanowanie, aby zobaczyć, co możemy zrobić […], aby dowiedzieć się, co możemy znaleźć pod tym korytarzem lub tuż przy końcu tego korytarza” – powiedział Mostafa Waziri, szef Rady Najwyższej Egiptu ds. Starożytności.

Wielka piramida, znajdująca się około 18 km od centrum Kairu, jest również znana jako piramida Cheopsa ze względu na faraona Cheopsa (Chufu) z IV dynastii, który panował w latach 2509–2483 p.n.e. i zlecił jej budowę 4500 lat temu. Ma wysokość 146 m i przez tysiące lat była najwyższą konstrukcją zbudowaną przez ludzkość.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!