Wiadomości

Sensacja archeologiczna: polsko-włoska ekipa odkryła świątynię solarną

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W miejscowości Abu Gurab w północno-wschodnim Egipcie polsko-włoska ekipa archeologiczna odkryła pozostałości budowli sprzed 4500 lat. Według badaczy to część jednej z sześciu świątyń solarnych z okresu V dynastii – informuje portal TVP Info.

Wspólna misja polsko-włoska podczas wykopalisk w staroegipskiej nekropolii Abusir natrafiła na pozostałości ceglanego budynku w pobliżu świątyni słonecznej Niuserra. Według wstępnych badań przeprowadzonych przez archeologów byłaby to jedna z czterech brakujących świątyń słonecznych wzniesionych przez władców V dynastii, bardzo przywiązanych do mitologii heliopolitańskiej, którzy jako pierwsi przyjęli tytuł „synów Re”. Odkrycie to potwierdziło Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu.

Sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności egipskich dr Mostafa Waziri ogłosił, że do pozostałości budynku archeologowie dostali się poprzez wapienne wejście, które prowadzi do obszaru pomiędzy magazynami na północy a dużym dziedzińcem na zachodzie, charakteryzującym się podłogą w duże kamienne bloki.

Ponadto ekipa archeologów znalazła też szereg przedmiotów z ceramiki, prawdopodobnie używanych do rytu fundacyjnego świątyni. Szefowa misji Uniwersytetu w Neapolu dr Rosanna Pirelli zwróciła uwagę na odkrycie pieczęci z nazwiskami królewskimi, w tym z imieniem faraona Szepseskare. Jak wyjaśniała, odkrycie to mogłoby dostarczyć nowych informacji dotyczących życia i działalności tego władcy z V dynastii.

Profesor egiptologii i szef delegacji z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN w Warszawie Massimiliano Nuzzolo potwierdził, że misja zakończy swoje prace w najbliższym czasie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!