Wiadomości

Senat zajął stanowisko w sprawie wyboru Lidii Staroń na RPO

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Senat nie wyraził zgody na powołanie senator niezależnej Lidii Staroń na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. 51 senatorów głosowało przeciw jej kandydaturze, za – 45. Trzech senatorów wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że nowego RPO nie udało się wybrać już po raz piąty.

Sejm we wtorek powołał Staroń na RPO. Jej kandydaturę zgłosił PiS. Kontrkandydatem Staroń był prawnik prof. Marcin Wiącek zgłoszony przez kluby KO, KP-PSL i Lewicy, kół Polski 2050 i Polskie Sprawy, posłów niezrzeszonych, pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia.

Senat w piątek nie wyraził zgody na to, by Staroń została RPO. Za jej kandydaturą zagłosowało 45 senatorów, 51 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

Za kandydaturą Staroń głosowało 45 senatorów klubu PiS. Dwóch senatorów klubu PiS wstrzymało się od głosu – Dorota Czudowska i Andrzej Pająk.

Wszyscy senatorowie klubu KO (42 osoby) zagłosowały przeciw Staroń. Podobnie senatorowie PSL, Polski 2050, Lewicy i niezrzeszony Stanisław Gawłowski. Przeciw zagłosowali też Wadim Tyszkiewicz i Krzysztof Kwiatkowski z Koła Senatorów Niezależnych. Lidia Staroń wstrzymała się od głosu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!