Wiadomości

Senat USA zajmie się rezolucją w sprawie podjęcia wraz z sojusznikami operacji na Morzu Czarnym i działań przeciw Nord Stream 2

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pod obrady Senatu USA trafił projekt rezolucji wzywającej do udzielenia pomocy militarnej Ukaranie i popierającej wstrzymanie budowy gazociągu „Nord Stream 2”. Informację tej treści przekazał na facebooku ambasador ukraiński w Stanach Zjednoczonych.

Dokument wniosło pod obrady Kongresu prawie 70 senatorów, zarówno z Partii Republkikańskiej, jak i Demokratycznej. Senatorowie chcą wzmocnienia zdolności bojowych Sił Zbrojnych Ukrainy i zapewnienia dodatkowego wsparcia dla bezpieczeństwa Ukrainy poprzez uruchomienie odpowiednich programów Departamentu Stanu i Pentagonu, w szczególności chodzi o wzmocnienie zdolności bojowej sił morskich, aby mogły przeciwstawić się rosyjskiej agresji.

Senatorowie chcą wezwać prezydenta Stanów Zjednoczonych do pilnego przeprowadzenia wraz z sojusznikami USA wspólnej operacji mającej na celu zapewnienie swobody żeglugi na Morzu Czarnym i zademonstrowanie poparcia dla uznanych międzynarodowo granic, porozumień dwustronnych i zasad bezpiecznego korzystania z wód Cieśniny Kerczeńskiej i Morza Azowskiego.

Senatorowie apelują do NATO o wzmocnienie obecności i zdolności Sojuszu na Morzu Czarnym, w tym monitorowanie sytuacji na morzu i obrony wybrzeża. Ponadto amerykańscy ustawodawcy namawiają sojuszników i partnerów w Europie, by odmawiali okrętom rosyjskiej marynarki wojennej wstępu do ich portów w celu uzupełnienia paliwa.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!