Wiadomości

Senat USA odrzucił dwa artykuły impeachmentu prezydenta, uniewinniając Donalda Trumpa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Donald Trump zachowa swój urząd. Senat odrzucił dwa artykuły impeachmentu prezydenta, uniewinniając go. Prezydent Donald Trump był trzecim prezydentem w dziejach USA, o którego dalszym pozostaniu na stanowisku decydowała izba wyższa parlamentu. Do usunięcia Trumpa z urzędu trzeba było w Senacie większości dwóch trzecich, czyli 67 głosów. Z uwagi na przewagę republikanów w tej izbie Kongresu od początku było niemal pewne, że prezydent zostanie uniewinniony.

amerykański Senat odrzucił dwa artykuły impeachmentu Donalda Trumpa, w których zarzucano mu nadużycie władzy i utrudnianie pracy Kongresu. Prezydent został uniewinniony i zachowa swój urząd.

Demokratom zabrakło 19 głosów, by odsunąć Trumpa od władzy. Jedynie 48 senatorów uznało, że prezydent jest winny nadużycia władzy. O jeden mniej zagłosował za usunięciem Trumpa z urzędu z powodu utrudniania przez niego pracy Kongresu.

Do usunięcia prezydenta z urzędu potrzebna była większość dwóch trzecich głosów w Senacie (co najmniej 67). W związku z tym, że w izbie tej przewagę mają republikanie głosowania uznawało się za formalność.

Wraz ze środową decyzją Senatu skończyła się trwająca w USA od miesięcy procedura impeachmentu Trumpa. Jej podstawą było postępowanie prezydenta w tzw. aferze ukraińskiej

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!