Wiadomości

Senat opowiedział się za obniżeniem stawki podatku PIT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Za przyjęciem noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych głosowało 62 senatorów, jeden był przeciw. Nie było głosów wstrzymujących się. Teraz projekt trafi do prezydenta.

Obniżenie stawki podatku PIT z 18 do 17 proc. oraz kosztów pracy, przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników – to główne założenia noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według zapowiedzi rządu, nowe rozwiązania obejmą ok. 25 mln Polaków. Obniżka PIT to jedna z propozycji przedstawionych w ramach tzw. Piątki Kaczyńskiego.

Obniżenie stawki podatku PIT ma dotyczyć wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej (w tym emerytów i rencistów, a także przedsiębiorców, którzy w odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego, czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).

Rząd wylicza, że przy minimalnym wynagrodzeniu sięgającym 2 250 zł (minimalna płaca w 2019 r.) w portfelu zostanie rocznie 472 zł. Z kolei przy miesięcznej pensji wynoszącej 4 765 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej prognozowane na 2019 r.) będzie to 732 zł.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!